KARTKA Z KALENDARZA – 9 SIERPNIA

9 sierpnia 1945 roku nad Nagasaki eksplodowała druga bomba atomowa zrzucona przez Amerykanów na Japonię. W wyniku eksplozji zginęło około 75 tysięcy osób.

Pierwsza bomba atomowa spadła trzy dni wcześniej, 6 sierpnia na Hiroszimę. Wówczas o 2.45 bombowiec B-29 o nazwie „Enola Gay” wystartował z wyspy Tinian mając na swoim pokładzie bombę atomową. Pięć i pół godziny później, o 8.15 rano czasu japońskiego pierwsza bomba atomowa została zrzucona na Hiroszimę.

Mimo ogromu tragedii, jaki wywołało zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę, fanatyczny rząd japoński wciąż obstawał przy swoim i nie zamierzał poddać się i skapitulować przed Amerykanami. Trzy dni później, 9 sierpnia kolejnym miastem japońskim dotkniętym atakiem nuklearnym było Nagasaki. Plutonowa bomba eksplodowała w Nagasaki z siłą odpowiadającą 20 000 ton trotylu, powodując podobnie jak w Hiroszimie ogromne zniszczenia. W Nagasaki zginęło około 75 tysięcy mieszkańców, dalszych 45 tysięcy zmarło później.

Amerykanie zdecydowali o zrzuceniu bomb atomowych po tym, jak Japonia odrzuciła wystosowane przez aliantów ultimatum i wezwanie do bezwarunkowej kapitulacji. Hiroszima i Nagasaki były dla Japonii ciosem po którym nie mogły się już podnieść. Zrozumiano wówczas, że prowadzenie wojny spowoduje zagładę narodu japońskiego, a mimo to część rządzących nie chciało słyszeć o poddaniu się. W samym czasie, kiedy Amerykanie zrzucili bombę na Nagasaki w Tokio zebrała się Naczelna Rada Wojenna Japonii. W Radzie mimo bezspornych faktów, a dotyczących niewyobrażalnej przewagi Stanów Zjednoczonych, wciąż pojawiały się rozbieżności, co do podjęcia decyzji w sprawie bezwarunkowej kapitulacji.

Zdecydowana postawa cesarza, który sprzeciwił się przeciwnikom kapitulacji i poparł ministra Shigenori Togo, doprowadziła do przesłania ambasadorom Szwecji i Szwajcarii zgody na przyjęcie Deklaracji Poczdamskiej i tym samym bezwarunkową kapitulację Cesarstwa Japonii. 15 sierpnia 1945 roku cesarza w przemówieniu radiowym poinformował mieszkańców Japonii o zaprzestaniu walki. Delegacja japońska faktycznie 2 września 1945 roku na pokładzie zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej pancernika USS Missouri podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii. Tym samym II wojna światowa dobiegła końca.

Warto podkreślić, że wybuch amerykańskiej bomby atomowej zapoczątkował nową erę w dziejach świata – erę atomową. W 1949 roku dzięki sowieckim agentom w Los Alamos, własną bombę atomową stworzyli radzieccy naukowcy, tym samym Związek Radziecki pod rządami Józefa Stalina obok Stanów Zjednoczonych miał broń atomową, która mogła zmienić losy każdego konfliktu zbrojnego.

Zdjęcia:

Robert Oppenheimer (z lewej) z gen. Grovesem przy szczątkach wieży w punkcie zero testu Trinity – wrzesień 1945 roku, autor: U.S. Army Corps of Engineers, źródło: domena publiczna za Wikimedia Commons;

Grzyb dymu powstały w wyniku wybuchu bomby atomowej nad Nagasaki 9 sierpnia 1945 roku, źródło: zdjęcie dostępne w zbiorach National Archives and Records Administration i skatalogowane zostało pod numerem ARC (National Archives Identifier) 535795, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

15-kilometrowy grzyb po wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą, źródło: Autor: George R. Caron, w zbiorach National Archives and Records Administration i skatalogowany pod numerem ARC (National Archives Identifier) 542192.

Scroll to Top