KARTKA Z KALENDARZA – 9 PAŹDZIERNIKA

9 października 1974 roku zmarł Oskar Schindler, który podczas II wojny światowej uratował 1200 Żydów, za co w 1993 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, wyróżnienie przyznawane przez jerozolimski instytut Yad Vashem.

Schindler urodził się w Zwittau na Morawach, które wówczas były częścią Austro-Węgier. W okresie międzywojennym pracował u swojego ojca w fabryce maszyn rolniczych, jednak z powodu kryzysu gospodarczego fabryka upadła i Schindler zatrudnił się jako przedstawiciel handlowy. Był członkiem zarówno Partii Niemców Sudeckich, jak również NSDAP.

Oskar Schindler, zdjęcia wykonane po 1945 roku, źródło: Yad Vashem, autor: nieznany, za Wikimedia Commons, domena publiczna

Po wybuchu wojny w 1939 roku przyjechał do Krakowa, gdzie przejął Małopolską Fabrykę Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych. Fabryka została przemianowana na Deutsche Emailwarenfabrik – DEF – Niemiecką Fabrykę Wyrobów Emaliowanych. Wytwarzano w niej naczynia emaliowane, jednak dość szybko zdecydowano się na rozpoczęcie produkcji zbrojeniowej. Schindler w fabryce zatrudniał około 1300 żydowskich robotników, których otoczył własną opieką, nie pozwalając na popełnianie zbrodni.

Sytuacja zmieniła się w 1942 roku kiedy podjęto decyzję o likwidacji krakowskiego getta, którym kierował zbrodniarz wojenny Amon Goeth. Schindler zawarł z nim układ, wręczając mu sowite łapówki, dzięki którym udało mu się utrzymać przy życiu swoich pracowników. 1200 żydowskich robotników Schindler ewakuował do fabryki Brünnlitz na Morawach, która została wyzwolona w 1945 roku.

Po wojnie Schindler wyemigrował do Argentyny. Cały czas utrzymywał jednak kontakt z ocalałymi Żydami, zaś w 1958 roku powrócił do Niemiec. Oskar Schindler zmarł 9 października 1974 roku w Hildesheim, jednak zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany w Jerozolimie. W 1993 roku jerozolimski instytut Yad Vashem uhonorował Oskara Schindler tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Warto dodać, że postać Schindlera przybliżył australijski powieściopisarz Thomas Keneally, zaś Steven Spielberg wyreżyserował na jej podstawie film „Lista Schindlera”.

Scroll to Top