KARTKA Z KALENDARZA – 8 LUTEGO

8 lutego 1787 urodził się Jan Skrzynecki, generał, trzeci wódz naczelny powstania listopadowego.

Generał Jan Skrzynecki na litografii François le Villain (ok. 1832–1837), źródło: Biblioteka Narodowa, za Wikimedia Commons, domena publiczna

Generał Skrzynecki zasłynął w bitwie pod Olszynką Grochowską w czasie powstania listopadowego. W bitwie, która rozegrała się 25 lutego 1831 roku przejął dowodzenie po rannym generale Chłopickim. Po bitwie, która była największym starciem w czasie powstania Jan Skrzynecki został naczelnym dowódcą. W tym czasie wojska polskie odniosły kilka cennych zwycięstw, która miały ogromne znaczenie psychologiczne dla Polaków, którzy walczyli o niepodległość. Sukcesy Skrzynecki zawdzięczał jednak generałowi Ignacemu Prądzyńskiemu, jednak już w kwietniu 1831 roku wstrzymał polską ofensywę, co miało ogromny wpływ na losy powstania.

Klęska wojsk polskich pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku spowodowała utratę inicjatywy strategicznej i zmusiło wojska polskie do przejścia do defensywy. Po klęsce Skrzynecki został wkrótce zmuszony do dymisji, po czym wyjechał do Belgii, gdzie służył w tamtejszej armii. Do Polski powrócił kiedy ogłoszono amnestię w 1857 roku. Zmarł w Krakowie w 1860 roku.

Scroll to Top