KARTKA Z KALENDARZA – 7 CZERWCA

7 czerwca 1494 roku na zamku w Tordesillas został podpisany traktat pomiędzy Hiszpanią i Portugalią. Traktat dzielił kulę ziemską na strefy wpływów pomiędzy Portugalią i Hiszpanią.

Traktat z Tordesillas był szczytowym momentem potęgu dwóch iberyjskich monarchii – Portugalii i Hiszpanii. Układ uzupełniony w 1529 roku dzielił Nowy Świat na strefy wpływów obydwu mocarstw. Hiszpania zapewniła sobie panowanie od Madrytu do Manili, a jej posiadłości miały obejmować Peru i Meksyk oraz bogate terytoria Ameryki Północnej.

Oryginał traktatu z Tordesillas, źródło: Biblioteka Narodowa w Lizbonie, za Wikimedia Commons, domena publiczna

Z kolei Królestwo Portugalii obejmowało swymi wpływami ziemie w zachodniej Afryce, Indie, Chiny Indonezję oraz Brazylię, której wówczas Hiszpanie jeszcze nie znali, zaś Portugalczycy prawdopodobnie podpisując traktat wiedzieli, że linia rozdzielająca wpływy obejmuje nieznany Hiszpanom ląd.

Warto podkreślić, że w późniejszych wiekach – XVI i XVII wiek – w walkę o zamorskie kolonie włączyły się inne europejskie potęgi, jak Anglia, Francja i Holandia, znacznie uszczuplając tereny Hiszpanii i Portugalii.

Traktat z Tordesillas został 22 kwietnia 1529 roku uzupełniony traktatem z Saragossy. Jego celem był podział wpływów na półkuli wschodniej, a przyczyną sporu była kwestia przynależności wyspy Moluki, które są dzisiaj terenem należącym do Indonezji. Traktat podpisali w Saragossie król Portugaloi Jan III i król Hiszpanii a zarazem cesarz rrzymski narodu niemieckiego Karol V.

W traktacie zdecydowano, że podział będzie przebiegał wzdłuż południka 1330. Ziemie i morza na wschód od niego należały do Hiszpanii, a na zachód, w tym sporne Moluki do Królestwa Portugalii.

Scroll to Top