KARTKA Z KALENDARZA – 6 WRZEŚNIA

6 września 1831 roku zginął podczas szturmu wojsk rosyjskich na warszawską Wolę generał Józef Sowiński.

Józef Sowiński urodził się 15 marca 1777 roku w Warszawie. Był absolwentem Szkoły Rycerskiej, a w 1794 roku brał udział w powstaniu kościuszkowskim, walcząc w obronie Warszawy. Po upadku powstania pozostawał bezczynny, jednak w 1799 roku wstąpił do armii pruskiej, w której walczył z wojskami napoleońskimi pod Pruską Iławą w 1807 roku, gdzie za bitność otrzymał wysokie odznaczenie Order „Pour le merité”, zaś w bitwie pod Frydlandem również w 1807 roku został ranny w nogę. W 1811 roku podał się do dymisji i odszedł z pruskiego wojska. Wstąpił następnie do armii Księstwa Warszawskiego.

W 1812 roku wziął udział w kampanii napoleońskiej przeciwko Rosji. W bitwie pod Borodino 5 września 1812 roku został ciężko ranny w nogę, którą musiano mu częściowo amputować. Za udział w kampanii rosyjskiej został odznaczony Orderem Virtuti Militari i francuską Legią Honorową, jednak po klęsce Napoleona dostał się do niewoli rosyjskiej, z której jako inwalida został zwolniony.

W 1830 roku początkowo Józef Sowiński nie poparł powstania listopadowego, a jako komendant Wojskowej Szkoły Aplikacyjnej próbował nie dopuścić do udziału swoich żołnierzy w powstaniu. Na czynny udział w powstaniu zdecydował się w lipcu 1831 roku kiedy został dowódcą artylerii garnizonu warszawskiego. 22 sierpnia 1831 roku Sowiński został awansowany na stopień generała brygady, broniąc warszawskiej Woli podczas szturmu wojsk rosyjskich na Warszawę. Skromne siły, jakimi dysponował generał Sowiński były z góry skazane na klęskę. Podczas szturmu 6 września 1831 roku generał Sowiński zginął na szańcach Woli w Warszawie, a jego śmierć stała się symbolem oporu i walki do końca z najeźdźcą. Bitwa o Warszawę zakończyła się 8 września 1831 roku, przypieczętowując klęskę powstania listopadowego.

Zdjęcia:

Generał Józef Sowiński na szańcach Woli w Warszawie, obraz autorstwa Wojciecha Kossaka z 1922 roku, źródło: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Śmierć generała Józefa Sowińskiego, fotografia obrazu, ok. 1885, Fotografia, Sygnatura: F.15654/IV, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna;

Józef Sowiński, Maurin Nicolas Eustache (1799-1850), [1832], Grafika i Rysunek, Współautor i wydawca: Villain François le (fl. 1824-?), Sygnatura: G.5822/I, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna.

Scroll to Top