KARTKA Z KALENDARZA – 5 WRZEŚNIA

5 września 1946 roku został skazany na karę śmierci jeden z największych zbrodniarzy działających na terenie okupowanej Polski – Amon Göth.

Amon Göth bezwzględny i oddany ideałom nazizmu dość szybko awansował w hierarchii SS, a jego głównym zadaniem była koordynacja likwidacji getta w Krakowie. Z kolei w Krakowie – Płaszowie, gdzie był komendantem obozu dopuszczał się niezliczonych zbrodni na więźniach, strzelając do nich bez wahania za drobne błahostki, jak np. zbyt wolne obieranie ziemniaków, źle wypastowane buty czy za zbyt gorący posiłek przygotowany przez kucharza.

SS-Hauptsturmführer Amon Leopold Göth – komendant obozu w Krakowie – Płaszowie, data: 29 sierpnia 1945 roku, za Wikimedia Commons, domena publiczna

Jako komendant obozu w Krakowie – Płaszowie bogacił się sprzedając żywność przeznaczoną dla Żydów, biorąc łapówki czy handlując meblami po likwidacji krakowskiego getta, z których większą część wysłał do swojego domu w Wiedniu.

Amon Göth na wieść o zbliżającej się Armii Czerwonej próbował uniknąć sprawiedliwości. Po pierwsze większość ciał zamordowanych Żydów w Krakowie – Płaszowie kazał wykopać i spalić, co jednak nie udało mu się ze względu na skalę zbrodni, jakiej dokonano na wielu tysiącach niewinnych Żydów. Kolejną próbą uniknięcia odpowiedzialności było posługiwanie się fałszywym nazwiskiem i pobyt w sanatorium ze względów zdrowotnych. Mimo to w maju 1945 roku został aresztowany przez Amerykanów i przekazany polskim władzom, które postawiły go przed sądem za zbrodnie przeciwko ludzkości.

Między 27 sierpnia a 5 września 1946 roku trwał proces sądowy Amona Götha przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie, który 5 września 1946 roku wydał wyrok śmierci przez powieszenie. Wyrok śmierci wykonano 13 września 1946 roku w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich.

Scroll to Top