KARTKA Z KALENDARZA – 31 MAJA

31 maja 1915 roku w okolicach Warszawy pod Bolimowem Niemcy użyli przeciwko wojskom rosyjskim gazu bojowego – chloru. Był to największy atak z użyciem gazu bojowego przez niemieckie wojska na froncie wschodnim podczas I wojny światowej.

Niemiecki atak gazowy na froncie wschodnim, źródło: plik udostępniony jest na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy – Bundesarchiv, Bild 183-F0313-0208-007 / CC-BY-SA 3.0, za Wikimedia Commons

Pierwszy atak gazowy Niemcy przeprowadzili już 31 stycznia 1915 roku podczas bitwy pod Bolimowem, jednak ze względu na niską temperaturę oraz śnieg okazał się on nieskuteczny (zbyt niska temperatura spowodowała, że gaz nie parował). 31 maja 1915 roku Niemcy ponowili atak. Pod Bolimowem doszło wówczas do największego ataku gazowego na froncie wschodnim. Gaz okazał się bronią obosieczną, bowiem podczas trzeciego ataku artyleryjskiego Niemców na pozycje rosyjskie, wiatr zmienił kierunek, co spowodowało, że śmiercionośne opary poraziły także niemieckich żołnierzy.

31 maja 1915 roku podczas niemieckiego ataku gazowego wypuszczono chlor z 12 tysięcy butli, a jego skutkiem była śmierć kilku tysięcy żołnierzy rosyjskich.

Jak podaje Urząd Gminy w Bolimowie według niektórych źródeł, w wyniku starć w bitwie pod Bolimowej mogło zginąć w sumie około 70 tysięcy żołnierzy. Warto dodać, że świadectwem tragicznych w skutkach wydarzeń w bitwie pod Bolimowej w 1915 roku są wykonane z butli po chlorze dzwony strażackie, które znajdują się na Rynku w Bolimowie, jak również liczne cmentarze, mogiły oraz ślady po okopach oraz ziemiankach.

Bitwa pod Bolimowej mimo ogromnych – jak na front wschodni – strat jakie ponieśli Niemcy i Rosjanie, pozostała nierozstrzygnięta i była jeszcze jednym symbolem bezsensownej wojny i środków technicznych, jakie wykorzystywano do zwalczania za wszelką cenę wroga.

Zdjęcia:

Cmentarz żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej nad rzeką Rawką. Widoczne wystające z ziemi kamienne płyty nagrobkowe. W tle widoczny kościół Św. Trójcy w Bolimowie, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna, Autor: Kintscher, Sygnatura: 2-4418;

August von Mackensen – dowódca 9. Armii Niemieckiej, która 31 stycznia 1915 roku zaatakowała rosyjską 2. armię generała Władimira Smirnowa. Wówczas po raz pierwszy pod Bolimowem użyto gazów. Fotografia sytuacyjna, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna, Sygnatura: Sygnatura: 2-14868.

Scroll to Top