KARTKA Z KALENDARZA – 29 CZERWCA

29 czerwca 1941 roku zmarł w Nowym Yorku jeden z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów, premier rządu RP – Ignacy Jan Paderewski.

Ignacy Jan Paderewski po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych w lutym 1915 roku zaangażował się w sprawę Polski i po dotarciu do prezydenta Woodrowa Wilsona, udało mu się przekonać amerykańskiego prezydenta do wsparcia sprawy polskiej. W styczniu 1917 roku przedstawił mu memoriał dotyczący odbudowy niepodległego państwa polskiego, przyczyniając się do umieszczenia w słynnych 14 punktach Wilsona kwestii odbudowy niepodległej Polski.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku, Paderewski przybył do Wielkopolski – Poznania 26 grudnia 1918 roku. Dzień po przyjeździe Paderewskiego, 27 grudnia w Poznaniu doszło do polskiej manifestacji oraz niemieckiej kontrmanifestacji, które wymknęły się spod kontroli i przerodziły w walki, będące początkiem polskiego powstania. Wkrótce walki rozlały się nie tylko na Poznań, ale również inne mniejsze i większe miejscowości Wielkopolski.

16 stycznia 1919 roku Ignacy Jan Paderewski został powołany na stanowiska prezesa Rady Ministrów oraz ministra spaw zagranicznych. Paderewski jednocześnie był również delegatem rządu polskiego na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie 28 czerwca 1919 roku wspólnie z Romanem Dmowskim złożyli podpisy pod traktatem wersalskim.

Warto podkreślić, że Ignacy Jan Paderewski przejął urząd premiera z rąk Jędrzeja Moraczewskiego 16 stycznia 1919 roku, a sprawował tę funkcję zaledwie do 9 grudnia 1919 roku, ustępując wobec coraz większej opozycji ze strony Endecji, a także oskarżeń o zaniedbania w polityce skarbowej i brak rozwiązań związanych z problemami ekonomicznymi i inflacją.

Po upadku rządu Paderewski zdecydował się na wyjazd z Polski do Szwajcarii, jednak w czasie najcięższych walk podczas wojny polsko – bolszewickiej powrócił do kraju, pełniąc funkcję delegata przy Radzie Ambasadorów i delegatem do Ligi Narodów.

W 1921 roku Ignacy Jan Paderewski opuścił Polskę i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W okresie międzywojennym był jednym z czołowych polityków tzw. Frontu Morges, którego celem było przeciwstawienie się rządom sanacji w Polsce.

Po wybuchu II wojny światowej Paderewski przejął przewodnictwo nad powstałą w grudniu 1939 roku Radą Narodową Rzeczypospolitej Polskiej we Francji. Były premier ponownie wyjechał również do Stanów Zjednoczonych, gdzie szukał pomocy dla okupowanej dla Polski.

Ignacy Jan Paderewski zmarł w Nowym Yorku 29 czerwca 1941 roku na zapalenie płuc. W 1992 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Zdjęcia:

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: 27 grudnia 1918 roku, Sygnatura: 1-H-319-1;

Kompozytor i pianista Ignacy Jan Paderewski (w cylindrze) z żoną Heleną przed gimnazjum swojego imienia. Widoczni m.in. dyrektor gimnazjum im. Ignacego Paderewskiego Roman Molenda, wiceprezydent Poznania Mikołaj Kiedacz (4 dorosły z lewej), były minister przemysłu i handlu Kazimierz Hącia (2. z prawej), źródło Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: 1924, sygnatura: 1-K-6803-2;

Ignacy Jan Paderewski – kompozytor i pianista. Fotografia sytuacyjna, źródło Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-K-6830;

Kompozytor i pianista Ignacy Jan Paderewski w grupie osób na dworcu kolejowym, źródło Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-K-6826-3.

Scroll to Top