KARTKA Z KALENDARZA – 27 WRZEŚNIA

27 września 1605 roku wojska dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza rozbiły w bitwie pod Kircholmem wojska szwedzkie.

Hetman Jan Karol Chodkiewicz na obrazie Leona Kaplińskiego z 1868 roku, źródło/fotograf: Muzeum Okręgowe w Toruniu, za Wikimedia Commons, domena publiczna

Chodkiewicz pod Kircholmem dowodził około 4 tysięczną husarią, która starła 11 tysięcy wojsk szwedzkich dowodzonych przez króla szwedzkiego Karola IX Wazy. Hetman Wielki Litewski sprowokował siły szwedzkie do ataku, pozorując ucieczkę, co doprowadziło do ich pogromu. Na piechotę szwedzką uderzyły chorągwie husarskie, które wdarły się głęboko w szyki wojsk nieprzyjaciela, a Polacy w decydującym momencie bitwy uzyskali przewagę na lewym skrzydle, miażdżąc Szwedów.

W bitwie zginęło około 100 polskich żołnierzy, zaś po stronie Szwedów prawie 9 tysięcy żołnierzy. Zwycięstwo to przyniosło sławę Chodkiewiczowi nie tylko w kraju, ale również w Europie. Polacy nie potrafili jednak wykorzystać zwycięstwa politycznie wobec nieustannych buntów żołnierzy, domagających się zaległego żołdu.

Zdjęcia:

Karol Chodkiewicz pod Kircholmem, Grafika i Rysunek [1801-1900], Współautor: Stachowicz Michał (1768-1825), Sygnatura: G.33931, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna;

Bitwa pod Kircholmem, autor: Juliusz Kossak, za Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Scroll to Top