KARTKA Z KALENDARZA – 28 WRZEŚNIA

28 września 1939 roku o godzinie 13.15 w budynku fabryki Skody na Rakowcu gen. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes Blaskowitz podpisali akt kapitulacji Warszawy.

Dowódcą obrony Warszawy początkowo był generał Walerian Czuma, którego 9 września zastąpił generał Juliusz Rómmel. Stolica Polski od pierwszych dni wojny była atakowana, a już z 8 na 9 września Wehrmacht przystąpił do szturmu Warszawy, jednak zmasowany atak na stolicę nie powiódł się. Warszawa mimo przewagi sił niemieckich broniła się aż do 28 września. Warto dodać, że garnizon warszawski został wzmocniony przez oddziały Armii „Poznań” i Armii „Pomorze”, które po bitwie nad Bzurą przedarły się do stolicy, a generał Tadeusz Kutrzeba został zastępcą generała Juliusza Rómmla.

Z każdym kolejnym dniem rosły straty materialne i ludzkie w Warszawie. W dniu ataku Związku Radzieckiego 17 września 1939 roku na Polskę, artyleria niemiecka rozpoczęła zmasowany ostrzał stolicy połączony z atakami lotniczymi. Wskutek ostrzału Zamek Królewski stanął w płomieniach. W kolejnych dniach ataki artylerii i lotnictwa były ponawiane, a 26 września podjęto decyzję o rozpoczęciu rozmów kapitulacyjnych. Ostatecznie 28 września o 13.15 w budynku fabryki Skody na Rakowcu gen. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes Blaskowitz podpisali akt kapitulacji Warszawy.

Gen. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes Blaskowitz (z prawej) udają się na rozmowy w sprawie kapitulacji Warszawy, 27 września 1939 roku, źródło: Centralne Archiwum Wojskowe, za Wikimedia Commons, domena publiczna

Zgodnie z podpisanym aktem kapitulacji do niewoli mieli pójść oficerowie, zaś pozostali żołnierze wrócić do domów, jednak około 140 tysięcy polskich żołnierzy trafiło do niemieckiej niewoli.

5 października 1939 roku do Warszawy przybył Adolf Hitler. W Alejach Ujazdowskich odebrał uroczystą defiladę Wehrmachtu, który wkroczył do polskiej stolicy 28 września.

Zdjęcia:

Pułkownik Tadeusz Kutrzeba – fot. sytuacyjna, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: 1925 rok, sygnatura: 1-W-259-2, domena publiczna;

Kutrzeba Tadeusz, płk – fot. sytuacyjna, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: 1925 rok, sygnatura: 1-W-259-1 , domena publiczna.

Scroll to Top