KARTKA Z KALENDARZA – 25 LUTEGO

25 lutego 1831 roku doszło do bitwy pod Grochowem /Olszynka Grochowska/ w czasie powstania listopadowego w latach 1830-1831.

Była to jedna z największych i najkrwawszych bitew powstania, która nie przyniosła końcowego rozstrzygnięcia, ale była taktycznym zwycięstwem Polaków. Obydwie strony wycofały się z pola bitwy, ale Polakom udało się zatrzymać liczniejsze wojska rosyjskie, uniemożliwiając im atak na Warszawę.

Bitwa o Olszynkę Grochowską według Wojciecha Kossaka, źródło: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, za Wikimedia Commons, domena publiczna

Na przeciwko 65-tysięcznej armii rosyjskiej stanęły pod Grochowem wojska polskie w sile około 40-tysięcy dowodzone przez generała Józefa Chłopickiego. W bitwie ciężką ranę odniósł Chłopicki, a po bitwie wódz naczelny książę Michał Radziwiłł musiał zrezygnować ze swojej funkcji. Na jego miejsce Rada Narodowa mianował generała Jana Skrzyneckiego.

W bitwie o Olszynką Grochowską straciło życie około 7 tysięcy Polaków i prawie 10 tys. żołnierzy rosyjskich. Warto dodać, że wkrótce polskie wojska odniosły zwycięstwa pod Wawrem i Dębem Wielkim – 31 marca oraz Iganiami 10 kwietnia, jednak nasi dowódcy nie potrafili wykorzystać tych zwycięstw, a klęską pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku spowodowała utratę inicjatywy strategicznej i zmusiło wojska polskie do przejścia do defensywy.

Zdjęcia:

Bitwa o Olszynkę Grochowską według Wojciecha Kossaka, źródło: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Pocztówka przedstawiająca generała Józefa Chłopickiego, dyktatora Powstania Listopadowego, źródło: Biblioteka Narodowa, sygnatura: DŻS XII 8b/p.28/50, domena publiczna.

Generał Jan Skrzynecki na litografii François le Villain (ok. 1832–1837), źródło: Biblioteka Narodowa, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Michał Hieronim Radziwiłł herbu Trąby, źródło: Muzeum w Nieborowie i Arkadii, autor: nieznany, za Wikimedia Commons, domena publiczna.

Scroll to Top