KARTKA Z KALENDARZA – 26 LUTEGO

26 lutego 1831 roku generał Jan Skrzynecki został mianowany Naczelnym Wodzem Wojsk Polskich w czasie powstania listopadowego.

Generał Skrzynecki zasłynął w bitwie pod Olszynką Grochowską w czasie powstania listopadowego. W bitwie, która rozegrała się 25 lutego 1831 roku przejął dowodzenie po rannym generale Chłopickim. Po bitwie, która była największym starciem w czasie powstania Jan Skrzynecki został naczelnym dowódcą. W tym czasie wojska polskie odniosły kilka cennych zwycięstw, która miały ogromne znaczenie psychologiczne dla Polaków, którzy walczyli o niepodległość.

Sukcesy Skrzynecki zawdzięczał jednak generałowi Ignacemu Prądzyńskiemu, który należał do jednego z najlepszych strategów w Wojsku Polskim w XIX wieku. W kwietniu 1831 roku gen. Skrzynecki wobec braku wiary w zwycięstwo zdecydował się wstrzymać ofensywę, a klęską pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku spowodowała utratę inicjatywy strategicznej i zmusiła wojska polskie do przejścia do defensywy.

Po klęsce Skrzynecki został zmuszony do dymisji, po czym wyjechał do Belgii, gdzie służył w tamtejszej armii. Do Polski powrócił kiedy ogłoszono amnestię w 1857 roku. Zmarł w Krakowie w 1860 roku.

Zdjęcia:

Generał Jan Zygmunt Skrzynecki na portrecie Franciszka Pfanhausera (lata 30. XIX wieku), źródło: Muzeum Wojska Polskiego, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Generał Skrzynecki, Jan Zygmunt, litografia, sygnatura: G.14243/II, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna.

Bohaterowie Powstania 1830-1831, pocztówka, sygnatura: DŻS XII 8b/p.52/5, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna
Scroll to Top