KARTKA Z KALENDARZA – 24 GRUDNIA

24 grudnia 1942 roku w Algierze został zamordowany naczelny dowódca floty francuskiej admirał Francois Darlan.

Był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci we Francji podczas II wojny światowej. Po kapitulacji Francji w 1940 roku poparł kolaborujący rząd Philippe Pétain`a, zaś w chwili kiedy alianci wylądowali w Afryce Północnej w 1942 roku rozpoczął z nimi tajne negocjacje. Jego dwuznaczna postawa spowodowała, że miał wielu wrogów, co przyczyniło się do jego zamordowania.

Darlan pochodził z rodziny o tradycjach wojskowych, co miało wpływ na jego karierę w marynarce wojennej. Wstąpił do Akademii Morskiej, którą ukończył w 1902 roku. Walczył w I wojnie światowej, po zakończeniu które rozpoczął szybką karierę w Marynarce Wojennej. W 1936 roku został szefem sztabu francuskiej marynarki wojennej, zaś w 1939 roku objął dowództwo marynarki wojennej Francji w stopniu admirała. Po klęsce Francji w czerwcu 1940 roku zdecydował się wesprzeć rząd kolaborujący z III Rzeszą Niemiecką Philippe Pétain`a. W rządzie marszałka Pétain`a otrzymał stanowisko ministra marynarki, następnie wicepremiera w rządzie Vichy.

Darlan po klęsce Francji nie ukrywał swoich antyangielskich poglądów, które z każdym rokiem zaostrzały się. Ich podłożem była sprawa francuskiej marynarki, która na rozkaz Darlana skierowała się do portów francuskich w Afryce Północnej.

Francois Darlan był jedną z najważniejszych postaci rządu Vichy. W 1941 roku spotkał się z wodzem III Rzeszy Adolfem Hitlerem, proponując mu oddanie do dyspozycji Kriegsmarine francuskich baz morskich w Syrii. Postawa i sytuacja Darlana diametralnie zmieniły się po lądowaniu aliantów 8 listopada 1942 roku w Afryce Północnej i klęskach wojsk niemieckich na froncie wschodnim. Zdecydował się zerwać współpracę z okupantem i podjąć tajne rozmowy z aliantami, czego efektem było zaprzestanie 11 listopada 1942 roku walk przez wojska wierne rządowi Vichy z Amerykanami w Algierze.

Postawa Darlana spowodowała jego krytykę. Uważany za zdrajcę, który poparł kolaborujący rząd w Vichy, próbował w chwili zagrożenia ratować „skórę” rozpoczynając pertraktacje z przedstawicielami armii amerykańskiej. Efektem wrogiej postawy wobec Francois`a Darlana był dokonany na niego zamach 24 grudnia 1942 roku. Francuski admirał został zamordowany przez Fernanda Bonnier`a de La Chapelle. Zamachowiec został osądzony przez specjalny trybunał i skazany na śmierć. Wyrok wykonano 26 grudnia.

Śmierć Francois`a Darlana do dziś jest owiana tajemnicą. Sąd, który skazał na śmierć zabójcę Darlana uznał, że działał sam, a morderstwo było efektem za odwet związany z krwawym stłumieniem rebelii w Algierze wymierzonej przeciwko rządowi Vichy.

Zdjęcia:

Marszałek Philippe Petain podaje rękę robotnikowi portowemu. Obok marszałka admirał Jean Darlan (pierwszy z prawej), źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 2-15702;

Admirał i polityk francuski, wicepremier rządu w Vichy Jean Darlan. Fotografia portretowa w mundurze, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 2-15725;

Marszałek Francji Philippe Petain (pierwszy z prawej) w rozmowie z admirałem Jean’em Francois’em Darlan’em (pierwszy z lewej), źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 2-15698.

Scroll to Top