KARTKA Z KALENDARZA – 24 GRUDNIA

24 grudnia 1873 roku /pojawiają się także informacje o narodzinach w 1874 roku/ urodził się Adam Didur, śpiewak, uznawany za jeden z najwybitniejszych basów w historii, pedagog, twórca Opery Śląskiej, który 14 czerwca 1945 roku doprowadził do wystawienia pierwszego w powojennej Polsce spektaklu operowego „Halka” Stanisława Moniuszki.

Adam Didur urodził się w Woli Sękowej koło Sanoka. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął naukę na Uniwersytecie Lwowskim. W 1894 roku dzięki stypendium wyjechał do Mediolanu, a wkrótce zadebiutował po raz pierwszy na scenie w Turynie. Pod koniec XIX wieku rozpoczęła się jego kariera dzięki występom na scenach w Rio de Janeiro, Buenos Aires, Mediolanie oraz Messynie. W latach 1899-1903 Adam Didur był solistą Teatru Wielkiego w Warszawie, w latach 1903-1906 ponownie śpiewał w La Scali w Mediolanie, a w kolejnych latach miał na swoim koncie występy w Londynie, Warszawie, Lwowie i Nowym Yorku /1908 rok/.

Do Polski Adam Didur powrócił w 1932 roku. We Lwowie został kierownikiem artystycznym Opery we Lwowie, a od 1936 do 1939 prowadził tam klasę śpiewu. W 1939 roku otrzymał nominację na stanowisko dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, niestety wybuch II wojny światowej pokrzyżował plany Didurowi. Po wojnie został mianowany dziekanem Wydziału Wokalnego w Konserwatorium Muzycznym w Katowicach.

W czerwcu 1945 roku zaangażowany został w Operze Śląskiej i już 14 czerwca w Katowicach dał pierwszą powojenną premierę operową w Polsce – „Halkę” Stanisława Moniuszki. W listopadzie otrzymał oficjalną nominację na dyrektora Opery Katowickiej z siedzibą w Bytomiu.

Niezwykle muzykalny, obdarzony jednym z najpiękniejszych głosów basowych, był uwielbiany na całym świecie. Adam Didur zmarł 7 stycznia 1946 roku na zawał serca w Katowicach, podczas prowadzenia lekcji śpiewu w katowickim konserwatorium. Według relacji świadków, jego ostatnie słowa brzmiały: „Śpiewajcie dalej, nie przerywajcie…”.

Pochowany został na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.

Adam Didur na swoim koncie miał udział w 6 światowych premierach oraz śpiewał w 17 premierach amerykańskich, które miały miejsce w Metropolitan Opera House. Za zasługi dla kultury polskiej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Zdjęcia:

Śpiewak Adam Didur podczas zwiedzania Krakowa, Data wydarzenia: 1927, Sygnatura: 1-K-7729-6, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna;

Artyści polscy podczas pobytu w Nowym Jorku – artyści polscy podczas zwiedzania miasta. Stoją od lewej: reżyser Ryszard Ordyński, karykaturzysta Zdzisław Czermański, malarz Wojciech Kossak i śpiewak Adam Didur, Data wydarzenia: 1932, Autor: Czałczyński Ignacy, Sygnatura: 1-K-12568, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna;

Śpiewak Adam Didur w samochodzie przed Pałacem Prasy w Krakowie – Śpiewak Adam Didur w samochodzie, który podarował mu śpiewak Jan Kiepura, Data wydarzenia: 1936-03, Sygnatura: 1-K-7727-1, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna;

Przedstawienia operowe Giacomo Pucciniego „Tosca” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – Adam Didur jako Baron Scarpia, prefekt policji w jednej ze scen przedstawienia operowego, Data wydarzenia: 1927-07, Sygnatura: 1-K-10075-2, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna;

Opera „Faust” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – Adam Didur w jednej ze scen, Data wydarzenia: 1927-07, Sygnatura: 1-K-9865, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna.

Scroll to Top