KARTKA Z KALENDARZA – 22 LISTOPADA

22 listopada 1963 roku w Dallas został zamordowany prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy.

O 11.37 na lotnisku Love Field wylądował prezydencki samolot na pokładzie którego znajdował się John Fitzgerald Kennedy. To co stało się niespełna godzinę później, wstrząsnęło nie tylko Stanami Zjednoczonymi, ale także całym światem.

Zabójstwo Kennedy`ego należy do jednej z najczarniejszych kart w historii Stanów Zjednoczonych, nie tylko ze względu na dokonany zamach, ale przede wszystkim na to, co się stało po nim. Do dziś bowiem nie wiemy, kto tak naprawdę pociągnął za spust broni oraz kto stał za zamachem, który zmienił bieg historii światowej w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Powołana celem zbadania zamachu na prezydenta Komisja Earla Warrena stwierdziła, że za zamachem stał Lee Harvey Oswald, który oddał trzy strzały ze składnicy książek w ciągu ok. 6 sekund, raniąc śmiertelnie prezydenta. Dwa dni po aresztowaniu, Oswald został jednak zastrzelony, co uniemożliwiło dokładne wyjaśnienie zdarzeń z 22 listopada. Oswald prawdopodobnie znający zamachowców oraz będąc jednym z nich wiedział zbyt dużo, a jego zeznania mogły zaszkodzić wielu prominentnym osobom w Stanach Zjednoczonych.

Wato podkreślić, że jedyną osobą, która wszczęła śledztwo i postawiła zarzuty w sprawie zabójstwa JFK był prokurator Nowego Orleanu – Jim Garrison. W toku śledztwa Garrison doprowadził do oskarżenia nowoorleańskiego biznesmena – Claya Shawa, który miał brać udział w spisku na życie Johna Fitzgeralda Kennedy`ego. Shaw został jednak uniewinniony, jednak sprawa ta do dziś budzi wątpliwości, bowiem w 1979 roku Komisja Izby Reprezentantów ds. Zabójstw uznała, że zamach na Kennedy`ego był spiskiem. Komisja uznała także, że prezydent nie miał należytej ochrony, zlekceważono podstawowe zasady bezpieczeństwa, a śledztwo w sprawie udziału Oswalda w zamachu było niewystarczające. Ponadto w 1979 roku, Richard Helms, były dyrektor CIA, zeznał pod przysięgą, że Clay Shaw był tajnym współpracownikiem Centralnej Agencji Wywiadowczej, a podczas rozprawy wytoczonej przez Jimma Garrisona Clay Shaw publicznie zaprzeczał takim faktom.

Do dziś wiele dokumentów wciąż jest tajnych, a zabójstwo JFK jest jedną z najczarniejszych kart w historii USA, która wciąż czeka na odkrycie i ujawnienia prawdy o tym, co stało się 22 listopada 1963 roku w Dallas.

Zdjęcia:

John Fitzgerald Kennedy z żoną na chwilę przed zamachem w Dallas, źródło: Victor Hugo King, z zasobów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, za Wikimedia Common, domena publiczna;

Lee Harvey Oswald, źródło: Heritage Auction Gallery, autor Dallas Police, Warren Commission, rok: 1963, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Lyndon B. Johnson w chwili zaprzysiężenia na pokładzie Air Force One, kilka godzin po zabójstwie Kennedy’ego, źrodło: za Wikimedia Commons, domena publiczna.

Scroll to Top