KARTKA Z KALENDARZA – 2 MAJA

2 maja 1915 roku rozpoczęła się bitwa pod Gorlicami zakończona zwycięstwem połączonych wojsk austro – węgierskich i niemieckich nad armią rosyjską.

Trwające walki na froncie zachodnim i wschodnim w I wojnie światowej z każdym dniem przynosiły coraz większe straty każdej z walczących stron. Ponadto zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie nie doszło do spektakularnego przełamania frontu, który mógł przeważyć szalę zwycięstwa na jedną ze stron. Sytuacja ta zmieniła się w maju 1915 roku w wyniku bitwy pod Gorlicami. Starło się tam ponad 300 tys. żołnierzy niemieckich, austriackich i rosyjskich. Klęska Rosjan w tej bitwie nie tylko przełamała front, ale była jednym z decydującym wydarzeń dla przyszłości Cesarstwa Rosyjskiego.

Wojska rosyjskie już w bitwie pod Tannenbergiem w sierpniu 1914 roku poniosły druzgocącą klęskę w starciu z wojskami niemieckimi pod wodzą Paula von Hindenburga i Ericha Ludendorffa. W przeciwieństwie do wojsk niemieckich, które odnosiły sukcesy na froncie wschodnim, porażki ponosił jednak sojusznik Niemiec – Austro-Węgry, które w 1915 roku utraciły prawie całą Galicję.

Niemcy nie chcąc dopuścić do kolejnych klęsk armii cesarsko-królewskiej, zdecydowali się udzielić pomocy sojusznikowi i w tym celu sprowadzono z frontu zachodniego 11. Armię Niemiecką, dzięki czemu zwiększono przewagę wojsk niemiecko-austriackich /ponad 200 tys. zł/, nad siłami rosyjskimi, które dysponowały około 80 tys. żołnierzy. Bitwa rozpoczęła się 2 maja ostrzałem artyleryjskim prowadzonym przez wojska niemiecko-austriackie, co umożliwiło zmasowany atak piechoty. Pozycje rosyjskie i front udało się przełamać 5 maja 1915 roku, umożliwiając nie tylko wyparcie Rosjan z Galicji, ale odrzucając możliwość ataku rosyjskiego od strony Galicji na Górny Śląsk.

Wojska niemiecko-austriackie zajęły Sanok, Jasło, Żmigród, Tarnów i Rzeszów, zaś 3 czerwca w rękach austriackich znalazł się Przemyśl oraz wkrótce Lwów. Ponadto Rosjanie zostali odepchnięci wkrótce z ziem polskich, a Niemcy zajęli nie tylko Warszawę, ale także tereny należące obecnie do Litwy, Białorusi oraz Ukrainy.

Zdjęcia:

Bitwa pod Gorlicami – Cieszyniacy z 100. pułku piechoty w okopach pod Gorlicami, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: 2 maja 1915 roku, autor: Zawatzky Alois, sygnatura: 1-H-34-2;

Żołnierze 100 Cieszyńskiego Pułku Piechoty podczas ataku na wzgórze Pustki w bitwie pod Gorlicami. Widoczne ciężkie karabiny maszynowe Schwarzlose wz. 07/12 z tarczami ochronnymi, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: 2 maja 1915 roku, autor: Zawatzky Alois, sygnatura: 1-H-34-3;

Fragmenty zniszczonych Gorlic, ruiny domów mieszkalnych i kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny od strony okopów austriackich, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: 1915 – 1921, autor: Kumorowicz K., sygnatura: 1-U-1289-2.

Scroll to Top