KARTKA Z KALENDARZA – 2 LUTEGO

2 lutego 1943 roku pod Stalingradem poddały się ostatnie oddziały 6. Armii Niemieckiej feldmarszałka Friedricha Paulusa.

Generał Friedrich Paulus w Stalingradzie obserwuje przez lornetę nożycową Scherenfernrohr SF09 sytuację na froncie. Obok niego gen. Walther Kurt von Seydlitz-Kurzbach, źródło Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 2-941, autor: Jesse

Bitwa pod Stalingradem była jedną z największych i najważniejszych bitew II wojny światowej. Z uwagi na ogrom zaangażowanych sił i środków, trwająca prawie pół roku, od 23 sierpnia 1942 roku do 2 lutego 1943 roku, zaliczana jest do największych batalii II wojny światowej. Zwycięstwo Armii Czerwonej pod Stalingradem przyspieszyło klęskę III Rzeszy Niemieckiej w Związku Radzieckim i miało ogromny wpływ na losy wojny na froncie wschodnim.

Stalingrad był punktem zwrotnym w działaniach na froncie wschodnim. Armia niemiecka została zatrzymana i zniszczona, co uniemożliwiło jej zdobycie roponośnych pól naftowych Kaukazu, zablokowanie transportu wodnego po Wołdze, a także zajęcie ideologicznie ważnego dla Józefa Stalina miasta. Z kolei dla Hitlera, który przez cały czas odmawiał Paulusowi zgody na wycofanie się, a później kapitulację, klęska pod Stalingradem jeszcze bardziej pogłębiła jego niechęć do wyższych dowódców Wehrmachtu, którzy byli dla niego niewiarygodni, tym bardziej, że Hitler licząc na samobójstwo Paulusa, tylko dlatego awansował go do stopnia feldmarszałka. Dla Führera liczyła się ideologia i polityczne znaczenie walk pod Stalingradem. Hitler nie godząc się na wycofanie 6. Armii pozostawił na pastwę losu tysiące niemieckich żołnierzy, z których w latach pięćdziesiątych XX wieku do Niemiec powróciło zaledwie około 6 tysięcy z nich.

Zdjęcie nr 1: Feldmarszałek Friedrich Paulus udający się do niewoli radzieckiej, źródło: Bundesarchiv, Bild 183-F0316-0204-005 / CC-BY-SA 3.0, plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy, za Wikimedia Commons, domena publiczna.

Zdjęcie nr 2 – Generał Friedrich Paulus w Stalingradzie obserwuje przez lornetę nożycową Scherenfernrohr SF09 sytuację na froncie. Obok niego gen. Walther Kurt von Seydlitz-Kurzbach, źródło Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 2-941, autor: Jesse;

Zdjęcie nr 3 – Friedrich Paulus, dowódca 6 niemieckiej Armii po mianowaniu na marszałka polnego, fotografia portretowa, źródło Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 2-12729.

Scroll to Top