KARTKA Z KALENDARZA – 15 PAŹDZIERNIKA

15 października 1917 roku rozstrzelano holenderską tancerkę Matę Hari, uznaną przez francuski sąd winną szpiegostwa na rzecz Cesarstwa Niemiec.

Mata Hari urodziła się 7 sierpnia 1876 roku w Leeuwarden w północnej Holandii jako Margaretha Geertruida Zelle. Już w młodym wieku z powodu romansu z dyrektorem Kolegium Nauczycielskiego, w którym się kształciła, została zmuszona do opuszczenia szkoły. Wówczas poznała przez ogłoszenie matrymonialne o dwadzieścia lat starszego oficera holenderskiego, z którym wyjechała do Holenderskich Indii Wschodnich.

W trakcie pobytu w Indiach Wschodnich Mata Hari nawiązała liczne romanse z oficerami, co doprowadziło do konfliktu z mężem. Powodem rozpadu małżeństwa były jednak nie tylko zdrady Maty Hari, ale również śmierć ich syna.

Po powrocie do Europy Mata Hari nawiązała kolejne romanse z bogaczami, którzy mogli jej zapewnić dostatnie życie. Jej pozycję nadszarpnęła I wojna światowa. Wówczas zdecydowała się złożyć propozycję wywiadowi francuskiemu, którego została wkrótce agentką, jednak jej kontakty z wysoko postawionymi oficerami i dyplomatami niemieckimi wzbudził podejrzenia zarówno służb brytyjskich, jak i francuskich.

13 lutego 1917 roku została zatrzymana i oskarżona przez wywiad francuski o szpiegowanie na rzecz Niemiec. Mimo że nie przyznała się do winy, sąd skazał ją na karę śmierci. Pomimo licznych wpływów, jakie miała wśród prominentnych polityków we Francji, którzy wstawili się za nią, wyrok został wykonany przez rozstrzelanie 15 października 1917 roku na terenie koszar w Vincennes pod Paryżem. Do dziś jednak trwają dyskusje czy Mata Hari była rzeczywiście niemieckim szpiegiem, czy też kozłem ofiarnym wywiadu francuskiego.

Zdjęcia:

Mata Hari na pocztówce z Paryża, data: 1906 rok, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Proces Maty Hari oskarżonej o szpiegostwo na rzecz Niemiec, Osrakrżona Mata Hari zeznająca przed sądem, data wydarzenia: 1917 rok, sygnatura:  1-E-4866, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna.

Scroll to Top