KARTKA Z KALENDARZA – 14 STYCZNIA

14 stycznia 1943 roku rozpoczęła się tajna konferencja w Casablance w Maroku, gdzie spotkali się premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt.

Prezydent USA i premier Wielkiej Brytanii na pokładzie statku „Prince of Wales”, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 2-16385

W konferencji wzięli udział również przedstawiciele Wolnej Francji gen. Charles de Gaulle oraz gen. Henri Giraud. Podczas spotkania podjęto decyzję, że alianci będą walczyć aż do bezwarunkowej kapitulacji. Ponadto obydwaj przywódcy zgodzili się, że w 1944 roku zostanie otwarty drugi front w Europie, a także nastąpi inwazja na Sycylię i Włochy. W sprawie drugiego frontu były jednak rozbieżności, bowiem Churchill naciskał na projekt lądowania w Europie Południowej, forsując kierunek włoski i bałkański. Z kolei prezydent Stanów Zjednoczonych skłaniał się ku koncepcji lądowania na wybrzeżu Francji, aby tam otworzyć drugi front i maksymalnie odciążyć wojska Armii Czerwonej na froncie wschodnim.

Warto podkreślić, że zaproszenie na konferencję otrzymał również przywódca ZSRR Józef Stalin, ale ten ze względu na trwającą bitwę pod Stalingradem, nie zdecydował się pojechać na spotkanie z Churchillem i Rooseveltem.

Konferencja w Casablance stanowiła zapowiedź kolejnych konferencji tzw. konferencji „Wielkiej Trójki” w Teheranie, Jałcie i Poczdamie.

Scroll to Top