Historia jednego z największych i najważniejszych zakładów przemysłowych na Górnym Śląsku – Elektrociepłowni Zabrze sięga końca XIX wieku. Dokładnie 21 grudnia 1897 roku z nowo powstałej elektrowni po raz pierwszy popłynął prąd. Tak rozpoczęła się historia Elektrociepłowni Zabrze, która najpierw zasilała domy mieszkańców Zabrza, by w okresie międzywojennym stać się jedną z najważniejszych i największych elektrowni na Śląsku.
EC Zabrze podobnie jak wiele zakładów przemysłowych na Górnym Śląsku w czasie II wojny światowej nie uniknęła zniszczeń i grabieży. W okresie powojennym, gdy Zabrze znalazły się w granicach Polski /do 1945 Zabrze pod nazwą Hindenburg znajdowały się granicach Niemiec/, odbudowywano potencjał elektrowni, zaś od 1969 roku wytwarzono w niej również ciepło, a zakład przekształcono w elektrociepłownię.
Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze po dzięsięcioleciach produkcji najpierw energii elektrycznej, a później ciepła, po uruchomieniu w 2018 roku nowoczesnej elektrociepłowni w Zabrzu przestał być wykorzystywany do celów producyjnych. Ze względu na dużą wartość historyczną w 2022 roku miasto Zabrze zdecydowało się przejąć budynki po dawnej EC Zabrze od firmy Fortum.
Gmina Zabrze przejęłą łącznie kilkanaście działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha oraz 18 budynków poprodukcyjnych dawnej Elektrociepłowni, w skład których wchodzą m.in. budynek główny dyrekcji, budynek kotłowni, budynek maszynowni, budynek rozdzielni 6 kV, budynek warsztatu mechanicznego, czy budynek klubu, świetlicy, portierni. Ciekawostką jest, że kubatura obiektów znajdujących się na przejętych terenach przekracza 220 tys. m sześć. i jest porównywalna z kubaturą Zamku w Malborku (250 tys. m sześć.).