Największe i najludniejsze miasto województwa kujawsko-pomorskiego, leżące nad rzeką Brdą i Wisłą, a także mogące poszczycić się wieloma pięknymi zabytkami. Bydgoszcz bo o niej mowa, to miasto, które otrzymało prawa miejskie za panowania Kazimierza Wielkiego w 1346 roku. Położenie miasta w pobliżu ujścia Brdy do Wisły oraz na skrzyżowaniu traktów lądowych zapewniło Bydgoszczy doskonałe warunki do rozwoju handlu i rzemiosła trwające aż do czasów szwedzkiego „Potopu”, gdy w połowie XVII wieku miasto znacznie ucierpiało wskutek działań wojennych. Ponownie Bydgoszcz ucierpiała wskutek Wielkiej Wojny Północnej, która wybuchła w 1700 roku, a do zniszczeń wojennych doszła również zaraza, co skutkowało upadkiem gospodarczym i demograficznym miasta.
Zabytki Bydgoszczy – Miasta nad Brdą i Wisłą, fot. Tomasz Sanecki
Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Bydgoszcz znalazła się w granicach Prus, zaś w 1807 roku miasto weszło w skład utworzonego przez Napoleona Bonaparte Księstwa Warszawskiego. Po Kongresie Wiedeńskim i zmianie granic w Europie, Bydgoszcz ponownie znalazła się w granicach Królestwa Prus, a do Polski miasto wróciło po I wojnie światowej w 1918 roku. Oficjalne przejęcie władzy miało miejsce 19 stycznia 1920 roku, a miasto należało wówczas do jednego z najnowocześniejszych na terenie II Rzeczypospolitej. Po II wojnie światowej miasto ponownie wróciło w granice Polski, a w marcu 1945 roku stało się siedzibą województwa pomorskiego, z kolei od 1998 roku wraz z utworzeniem wojewdzótwa kujawsko-pomorskiego, Bydgoszcz jest siedzibą wojewody.
Bydgoszcz obecnie to miasto na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, drogowych, kolejowych i wodnych, w którym znajduje się wiele ważnych dla regionu zakładów przemysłowych, wśród których dominuje przemysł chemiczny, maszynowy, spożywczy, budowlany oraz produkcji kabli i przewodów. Warto dodać, że w Bydgoszczy znajduje się największy polski producent pojazdów szynowych, czyli PESA Bydgoszcz SA produkująca pociągi i tramwaje.
Bydgoszcz to również piękne zabytki, wśród których warto wymienić, ale przede wszystkim odwiedzić między innymi:
- Stary Rynek;
- Katedrę pw. św. Marcina i Mikołaja;
- Wyspę Młyńską;
- Tereny nad rzeką Brdą;
- Kościół Klarysek;
- Secesyjne kamienice;
- Ratusz;
- Spichrze nad Brdą;
- Pałac Lloyda;
- Operę Novą;
- Pocztę Główną;
- Europejskie Centrum Pieniądza;
- Dom Leona Wyczółkowskiego;
- Młyny Rothera;
- Budynek Dawnych Dyrekcji Kolei Wschodnich.