Wyślij kartkę i upamiętnij powstańców warszawskich

Ruszyła druga edycja projektu BohaterON – włącz historię!  Od 1 sierpnia każdy, kto chce powiedzieć „dziękuję” uczestnikom walk o stolicę, może to zrobić, wysyłając bezpłatną kartkę – tradycyjnie lub w wersji elektronicznej.

Pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego oraz budowanie mostu między pokoleniami – to najważniejsze cele projektu. Akcja powstała, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat. W ten sposób ponownie są oni włączani do społecznej świadomości Polaków. Stąd też nazwa projektu: połączenie słów „bohater” i „ON”.

Bezpłatne kartki można odebrać w wybranych placówkach Poczty Polskiej, wybranych kolekturach LOTTO, samolotach LOT-u na rejsach średnio- i długodystansowych, w wybranych biurach sprzedaży LOT i LOT TRAVEL oraz w check-inach na Lotnisku Chopina w Warszawie, w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od 14 do 20 sierpnia pocztówki będą również dostępne w czarnym namiocie kampanii Rakoobrona na plaży Śródmieście w Gdyni.

W tegorocznej edycji akcji przygotowano dodatkowe udogodnienie: możliwość bezpłatnej wysyłki kartki online. Wystarczy wejść na stronę: https://bohateron.pl/wyslij-kartke/  i napisać życzenia do wybranego uczestnika walk o stolicę. Jest jeden warunek – treść może zawierać tylko 25 słów, dokładnie tyle, ile miała korespondencja wysyłana Pocztą Polową podczas Powstania Warszawskiego.

Wszystkie elektroniczne kartki zostaną wydrukowane i w wersji papierowej przekazane Powstańcom Warszawskim. Na stronie kampanii znajduje się również zaktualizowany leksykon wiedzy o Powstańcach, dzięki któremu wszyscy zainteresowani akcją mogą zapoznać się z historiami bohaterów walk o stolicę i zdecydować, komu przekażą podziękowania za walkę o wolność Ojczyzny.

W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Kartki można wysyłać do 2 października – czyli do dnia zakończenia walk o Warszawę. Lista punktów dystrybucji pocztówek jest dostępna na stronie www.bohateron.pl

Projekt BohaterON jest organizowany we współpracy między innymi z: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutem Pamięci Narodowej czy Muzeum II Wojny Światowej.

W Komitecie Honorowym przedsięwzięcia zasiadają: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Obrony Narodowej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Dyrektor Muzeum Historii Polski, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Prezes Stowarzyszenia Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.