Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Schrony zostaną udostępnione bezpłatnie od 16.30 do 18.00, do których będą mogły wejść grupy 20-25 osobowe, a zwiedzanie każdego ze schronów zajmować będzie ok. 20 minut. Tym samym warto zaplanować sobie to wrześniowe popołudnie z historią. Na miejscu na zwiedzających będą czekać członkowie Stowarzyszenia na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, którzy nie tylko oprowadzą po schronach, ale również opowiedzą o ich ciekawej historii.

Przypomnijmy, że generał Stanisław Sosabowski oraz Augustyn i Roman Träger to żołnierze, których wspaniałe dokonania  z czasów II wojny światowej niewątpliwie zasługują na upamiętnienie. Dzięki członkom Stowarzyszenia Pro Fortalicium w dwóch bytomskich podziemnych schronach powstały izby muzealne poświęcone polskim bohaterom.

Podziemne schrony przeciwlotnicze typu LSD (niem. Luft-Schutz-Deckunsgraben), czyli tzw. szczeliny przeciwlotnicze znajdują się na Placu Akademickim. Schrony wybudowane prawdopodobnie w latach 1942-1943 przeznaczone były dla ludności cywilnej, a każdy z nich – mimo że nie są identyczne – mogły pomieścić około 150 osób. Obecnie schrony są pod opieką Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Dlaczego właśnie te postacie zostały uhonorowane przez członków Pro Fortalicium? Generał Stanisław Sosabowski był jednym z najważniejszych polskich dowódców II wojny światowej, w tym twórcą  1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która w 1944 r. walczyła pod Arnhem. Warto dodać, że Sosabowski służył na Górnym Śląsku w 75 pułku piechoty w Chorzowie w latach 1927 – 1928, gdzie był dowódcą I batalionu 75 pp w Rybniku. Należy przypomnieć, że 75 pp był następcą 1 Pułku Strzelców Bytomskich, w którym służyło setki mieszkańców Bytomia i powiatu bytomskiego, walczących między innymi w wojnie polsko – bolszewickiej czy III powstaniu śląskim.

W drugim ze schronów na Placu Akademickim upamiętnione zostały dwie bardzo ważne postacie związane z Bytomiem -  Augustyn i Roman Träger. Augustyn Träger /mieszkający w Bytomiu/ oraz urodzony również w naszym mieście jego syn Roman szczególnie zasłużyli się podczas II wojny światowej. To dzięki ich bohaterstwu alianci dowiedzieli się o bazie na wyspie Uznam /niemieckie Peenemünde/, gdzie nazistowscy naukowcy prowadzili badania nad tajną bronią – pociskami V1 i V2. Dzięki przekazaniu do Londynu planów tajnej niemieckiej bazy na Peenemünde Brytyjczycy mogli dokonać bombardowania, tym samym nie dopuszczając do szybszej produkcji niemieckich pocisków V1 i rakiet V2. W ten sposób być może obydwaj zmienili bieg II wojny światowej.

O Światowym Dniu Turystyki:
Święto zostało ustanowione w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym. Co roku organizatorom towarzyszy inne hasło przewodnie, na przykład: „Turystyka wzbogaca” (2006) czy też „Turystyka odpowiedzią na wyzwanie zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia” (2008).