Rekonstrukcja Miechowicka - z cyklu "Przystanek kolekcja"

Skąd biorą się autentyczne rekwizyty, które możemy zobaczyć podczas rekonstrukcji wydarzeń z 1945 roku w Miechowicach? W jaki sposób odtwarzane są historyczne fakty? Kim są na co dzień członkowie grup rekonstrukcyjnych? Na te i inne pytania poznamy odpowiedź podczas spotkania 30 maja w Muzeum Górnośląskim.

Od kilku lat grupy rekonstrukcyjne przybliżają mieszkańcom Bytomia i Śląska fragment tragicznej historii tego miasta z okresu jego „wyzwolenia” przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Dramatyczne wydarzenia, jakie wówczas miały miejsce, określane są mianem Tragedii Miechowickiej. Rekonstrukcja tych zdarzeń w formie widowiska plenerowego jest znakomitą lekcją historii. Podczas czwartkowego, 30 maja spotkania w Muzeum Górnośląskim organizatorzy rekonstrukcji w Miechowicach – członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” między innymi: Ireneusz Okoń oraz Dariusz Pietrucha, ale również przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych opowiedzą o wszystkich szczegółach miechowickiej rekonstrukcji, która od kilku lat odbywa się w naszym mieście

„Przystanek kolekcja” to forum kolekcjonerów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Spotkania, odbywające się w każdy czwarty czwartek miesiąca, są okazją do pochwalenia się swoją kolekcją, zdobycia wiedzy o zasadach kolekcjonowania, stwarzają możliwość podpatrzenia dobrych praktyk w dziedzinie tworzenia zbiorów oraz zetknięcia się z ludźmi podzielającymi tą właśnie pasję.

Zapraszamy na spotkanie do Muzeum Górnośląskiego /Sala Kolumnowa/, przy ul. Wojciecha Korfantego 30 maja o godz. 17.00. Spotkanie poprowadzą: Monika Banach-Kokoszka, Karol Januszewski, Ireneusz Okoń, Piotr Orzeł i Dariusz Pietrucha.

Wstęp wolny.