Poznaj historię 1 Pułku Strzelców Bytomskich

W 2018 roku przypada stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W walkach o wolną Polskę i polski Śląsk szczególną rolę odegrali żołnierze 1 Pułku Strzelców Bytomskich, którego historię przedstawię 23 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zapraszam o 17.00 do sali wykładowej MBP przy pl. Jana III Sobieskiego 3.

Tematem wykładu będą dzieje formacji zbrojnej powołanej 17 maja 1919 roku przez Główne Dowództwo Wojsk Polskich w Poznaniu dla ochotników ze Śląska. Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich wiąże się bezpośrednio z Bytomiem, nie tylko ze względu na swą nazwę, ale również dlatego że reprezentujący go żołnierze byli to przeważnie mieszkańcy Bytomia i powiatu bytomskiego. Śląscy ochotnicy wykazali swoje przywiązanie do Polski walcząc przede wszystkim w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, w której szczególnie odznaczyli się podczas bitwy warszawskiej w sierpniu 1920 roku, ale także biorąc udział w III powstaniu śląskim w 1921 roku oraz w walkach z Niemcami w 1939 roku.

Ilustracją wykładu będą unikalne materiały przedstawione w trakcie prezentacji pochodzące ze zbiorów autora oraz Muzeum Historii Chorzowa. Wykład będzie także połączony z promocją książki "Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich. O wolną Polskę, o polski Śląsk" autorstwa Tomasza Saneckiego.

Zapraszam w piątek, 23 lutego do sali wykładowej gmachu głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego 3. Początek o godz. 17.00.

O wykładzie możecie przeczytać również na stronach:

Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu

Portalu "FaktyBytom"

Fanpage MBP

Portal Kulturalny Bytom

Śląski Pegaz