Obiekty po byłej kopalni pięknieją z dnia na dzień

Jeszcze kilkanaście lat temu wydobywano tu węgiel. Obecnie miejsce to tętni życiem kulturalnym, a już wkrótce swoje umiejętności będą mogli tutaj szlifować miłośnicy wspinaczki i sportów siłowych. Mowa oczywiście o kolejnych obiektach po byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”, które przechodzą właśnie metamorfozę i już wkrótce będą służyć mieszkańcom naszego miasta, dzięki powstającemu w nich Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Pierwszy obiekt ukończony

Rewitalizacja terenów po byłej KWK „Rozbark”, w którym powstaje jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, idzie pełną parą. Ukończono już budynek noclegowo-szkoleniowy, który przeszedł w ostatnich dniach pozytywnie odbiór sanepidu i Państwowej Straży Pożarnej oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Warto dodać, że znajdują się w nim oprócz 16 pokoi hotelowych z łazienkami, również dwie sale konferencyjne.

Obiekty po byłej kopalni pięknieją z dnia na dzień

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji PINB-u, budynek noclegowo-szkoleniowy zostanie przekazany do użytkowania. Obecnie trwają jeszcze prace nad wyrównaniem terenu wokół hotelu. Planujemy również wykonanie ogrodzenia za budynkiem, w celu wydzielenia strefy zewnętrznej, w której w przyszłości organizowane będą plenerowe wydarzenia i eventy.

W pozostałych obiektach trwają intensywne prace

Pomimo zmiennej pogody w dalszym ciągu prowadzone są prace związane z czyszczeniem i odnową elewacji zachowanej na budynku dawnej kotłowni KWK „Rozbark”. Trwają prace montażowe konstrukcji dachu w budynku kotłowni, a ponadto oczyszczono i pomalowano konstrukcję dachu, która już teraz robi wrażenie. Kolejnym krokiem będzie wykonanie poszycia dachu na stalowej konstrukcji.

Z kolei na łączniku byłej KWK „Rozbark” prowadzone są roboty wykończeniowe, jak również konsultowany jest projekt nowoczesnej recepcji, która powinna łączyć ze sobą dwa style. Warto podkreślić, że obiekt ten z jednej strony ma mieć zachowany industrialny, loftowy klimat tego miejsca, z drugiej - ma być wizytówką nowoczesnego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Sporo dzieje się również na „Bończyku”, gdzie dobiegają już końca prace wykończeniowe. Na ostatniej kondygnacji budynku, na której powstać ma siłownia, zostało już zamontowane oświetlenie, wyłożone zostały gumowe maty, które stanowić będą podłoże i dostarczane jest pierwsze wyposażenie siłowe dla tego obiektu. W szatniach i saunach montowane jest oświetlenie.

Co powstanie wokół obiektów?

Oprócz zaawansowanych prac budowlanych w obiektach po byłej kopalni, sporo dzieje się na zewnątrz. Wykonane zostały już prace konstrukcyjne i podbudowa pod zewnętrzną strefę atrakcji sportowych, jak również dostarczone i zamontowane zostały urządzenia, wchodzące w skład siłowni plenerowej.

Wokół obiektów ekipy budowlane prowadzą prace związane z wyłożeniem kostki brukowej i nawierzchni wokół siłowni zewnętrznej. W strefie aktywności fizycznej, na której docelowo powstać ma strefa parkour i strefa street workout, aktualnie przygotowywana jest nawierzchnia oraz wyznaczane są krawędzie każdej ze stref. W miejscach, w których mają powstać miejsca parkingowe, nawierzchnia jest również przygotowywana, a teren wyrównywany. W najbliższym czasie zaplanowany jest też montaż oświetlenia zewnętrznego i wybrukowanie terenu zgodnie z zachowaniem przyjętych ciągów komunikacyjnych. Kolejnym krokiem będzie również zamontowane elementów małej architektury - ławek, ogrodzenia oraz elementów zieleni.

Pokopalniane obiekty, które dostały drugie życie

Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”, dawnej „Heinitz-grube” został uruchomiona w 1863 roku i była jedną z najstarszych kopalni w Bytomiu. W 1971 roku KWK „Rozbark” połączona została z kopalnią „Łagiewniki”, która powstała jeszcze wcześniej, bo już w 1824 roku. W 1999 roku KWK „Rozbark” w wyniku restrukturyzacji górnictwa została przekształcona w Zakład Górniczy „Bytom II” i pod taką nazwą działała do 2004 roku, kiedy zakład zlikwidowano, a ostatnią tonę węgla kamiennego wydobyto tutaj 31 lipca 2004 roku.

Warto podkreślić, że jednym z najciekawszych obiektów po byłej KWK „Rozbark” jest cechownia, we wnętrzu której Kazimierz Kutz kręcił jedną ze scen z filmu „Sól ziemi czarnej”. Obiekt ten razem z budynkiem administracyjnym w latach 2012 - 2014 został zrewitalizowany na potrzeby Teatru Tańca i Ruchu „Rozbark”, a w tym roku odnowiono i ponownie uruchomiono niedziałający przez wiele lat zegar na fasadzie byłej cechowni. Z kolei w 2017 roku obok siedziby Teatru Rozbark stanęła odnowiona rzeźba górnika autorstwa Waltera Tuckermanna, którą przeniesiono z byłej KWK „Centrum”. Obecnie trwa rewitalizacja pozostałych obiektów po byłej KWK „Rozbark, gdzie w zabytkowych budynkach powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.