O powstaniach śląskich w ProFort Centrum

Inscenizacja historyczna potyczki powstańców śląskich z niemieckim Selbstschutzem i Freikorpsem, prezentacja pojazdu pancernego „Korfanty”, wystawy i występy artystyczne oraz zwiedzanie podziemnego schronu w Miechowicach. To kolejnej atrakcje, jakie dzisiaj /4 maja/ zorganizowało dla mieszkańców naszego regionu ProFort Centrum.

Dla turystów odwiedzających siedzibę ProFort Centrum oraz podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu-Miechowicach, członkowie Stowarzyszenia Pro Fortalicium za każdym razem przygotowują nowe atrakcje, niespodzianki, wystawy oraz ciekawostki historyczne. Dzisiaj jedną z nich była replika wozu pancernego „Korfanty”, który był jednym z symboli III powstania śląskiego.

Organizatorzy zorganizowali również pokaz walk między oddziałami powstańczymi a niemieckim Selbstschutzem i Freikorpsem, prezentację kobiecej mody okresu międzywojennego oraz liczne atrakcje nawiązujące do okresu powstań śląskich.

Podczas sobotniego „Dnia Śląskiego” nie zabrakło również występów artystycznych, oraz możliwości zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu, w którym zostało zainstalowane nowe oświetlenie i nagłośnienie, które zakupiła za prawie 90 tysięcy zł gmina Bytom i przekazała w użyczenie Stowarzyszeniu Pro Fortalicium.

Wydarzenie zostało wsparte przez Marszałka Województwa Śląskiego oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach.