Najkrótsza linia w Polsce, a być może i na świecie

Bytom w kontekście zabytkowych linii turystycznych może się pochwalić zarówno linią tramwajową, jak również linią kolei wąskotorowej. Warto podkreślić, że linia nr 38 jest zarówno linią turystyczną, jak również linią tramwajową stale obsługującą mieszkańców naszego miasta i stanowi część komunikacji tramwajowej w Bytomiu i Metropolii.

Linia nr 38 kursuje wyłącznie po ul. Piekarskiej i jest jedną z najkrótszych linii tramwajowych w Polsce, a być może również na świecie. Liczy zaledwie 1350 metrów. Powstała w 1913 roku i do dzisiaj wykorzystuje te same, ponad stuletnie tory, które pierwotnie prowadziły do nieistniejącej już zajezdni bytomskich tramwajów miejskich.

Warto dodać, że oprócz zabytkowych torów, zabytkowy jest również tabor wykorzystywany przez linię nr 38. Jeździ nią zabytkowy wagon typu „N” z 1949 roku, w którym zachowane zostały drewniane ławki oraz ręcznie otwierane, przesuwne drzwi. Cała trasa linii nr 38 obejmuje zaledwie pięć przystanków i pokonuje się ją w sześć minut!

Raz do roku w tramwaju linii nr 38 odbywa się jedna z największych imprez bluesowych na Śląsku tzw. Blues Bana, która przyciąga fanów tej muzyki, którą można na żywo usłyszeć właśnie w tramwaju.

Zdjęcie: Tramwaj linii nr 38 na ul. Piekarskiej, źródło Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu/fot. Krzysztof Kadis, Hubert Klimek