HISTORIA - KARTKA Z KALENDARZA - 6 PAŹDZIERNIKA

6 października 1289 roku urodził się Wacław III, król Węgier w latach 1301 – 1305, oraz Czech i Polski, syn Wacława II z dynastii Przemyślidów. Był jednym z najkrócej rządzących Polską królem, a ciekawostkę jest fakt, że nie został koronowany na króla Polski, ani nigdy nie przybył do Polski.

Królem Polski Wacław III został w 1305 roku po śmierci ojca Wacława II, jednak od początku panowania tracił wpływy w Polsce na rzecz Władysława Łokietka, który walczył o koronę polską. Rządy Wacława III nie przysporzyły mu zwolenników w Polsce, tym bardziej, że za pomoc Brandenburgii w Polsce oddał im Pomorze Gdańskie.

Warto podkreślić, że głównym wrogiem Wacława III w Polsce był Władysława Łokietek, a zawarty z nim rozejm został 26 stycznia 1306 roku przez polskiego księcia zerwany. Władysław Łokietek opanował wówczas Kraków, zaś książętom śląskim udało się zająć Wielkopolskę, co zmusiło Wacława III do interwencji.

Wyprawa do Polski nie doszła do skutku, bowiem 4 sierpnia 1306 roku Wacław III został w Ołomuńcu zamordowany przez niemieckiego najemnika Konrada z Dotensteinu, który został zabity na miejscu. To uniemożliwiło dotarcie do zleceniodawcy lub zleceniodawców zamachu, a podejrzewano o zbrodnie między innymi króla rzymskiego Albrechta Habsburga, księcia Władysława Łokietka, któremu śmierć Przemyślida otwarła mu drogę do korony polskiej, ale również czeskich możnych odsuniętych od władzy i przywilejów w Królestwie Czech.

Wacław III był ostatnim potomkiem rodzimej dynastii Przemyślidów. Po jego śmierci w Czechach rozpoczęły się walki o tron między Habsburgami, Luksemburgami i Henrykiem karynckim, szwagrem Wacława III.

Zdjęcie: Król Czech i Polski Wacław III, źródło: Mathiasrex, plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0, za Wikimedia Commons, domena publiczna.