HISTORIA - KARTKA Z KALENDARZA - 29 KWIETNIA

29 kwietnia 1648 roku rozpoczęła się bitwa pod Żółtymi Wodami w trakcie powstania Chmielnickiego.

Bitwa była pierwszym starciem podczas powstania Chmielnickiego i zakończyła się 16 maja 1648 roku klęską wojsk polskich i śmiercią dowodzącego wojskami polskimi syna  hetmana wielkiego koronnego Mikołaja Potockiego – Stefana Potockiego.

Bohdan Chmielnicki sprzymierzony z Tatarami otrzymał od nich wsparcie jazdy pod wodzą Tuhaj-beja, dzięki czemu siły Kozaków były zdecydowanie liczniejsze w porównaniu z tym, czego spodziewali się Polacy. Kiedy wojska Stefana Potockiego dotarły do Żółtych Wód zostały zaatakowany przez oddziały tatarskie. Oblężony w obozie pod Żółtymi Wodami Potocki bronił się przed atakami wojsk kozacko-tatarskich. 14 maja podjęto jednak negocjacje, zgodnie z którymi za wydanie armat, wojsko polskie dostało gwarancję odwrotu w stronę Kryłowa.

Chmielnicki mimo obietnicy złamał ugodę, uwięził posłów polskich, a próba przedostatnia się Polaków do obozu w Kryłowa zakończyła się niepowodzeniem i dostaniem do niewoli kilkuset żołnierzy. Stefan Potocki został postrzelony i w wyniku ran zmarł w niewoli tatarskiej. Klęska pod Żółtymi Wodami była pierwszą z wielkim porażek wojsk polskich w 1648 roku w czasie Powstania Chmielnickiego – kolejne to Korsuń 26 maja oraz Piławcami 23-25 września 1648 roku.

Zdjęcie: Juliusz Kossak, Śmierć Stefana Potockiego nad Żółtymi Wodami, za Wikimedia Commons, domena publiczna, autor: Juliusz Kossak, data powstania – około 1899 roku.