HISTORIA - KARTKA Z KALENDARZA - 18 KWIETNIA

18 kwietnia 1943 roku zginął japoński admirał Isoroku Yamamoto. Był jednym z najwybitniejszych dowódców marynarki japońskiej. Doskonały strateg, który zaplanował udział cesarskiej marynarki w walkach na Pacyfiku.

Do marynarki wojennej wstąpił jako 17-latek. Rozpoczął naukę w Akademii Morskiej w Hiroszimie. W 1919 roku rozpoczął studia w Stanach Zjednoczonych na Harvardzie, które ukończył w 1921 roku. W marynarce japońskiej osiągnął najwyższy stopień – admirała, który otrzymał w 1940 roku. Opracował jako strateg działania japońskiej floty w starciu z Amerykanami. Ponadto był twórcą planu ataku na bazę Pearl-Harbor 7 grudnia 1941 roku.

Atak na Pearl Harbor zaskoczył marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych /prawdopodobnie w Waszyngtonie wiedziano o ataku, ale nie przekazano tej informacji do bazy Pearl Harbor/, które przystąpiły po tym ataku do II wojny światowej. Japończykom nie udało się jednak zniszczyć floty amerykańskiej, bowiem na Hawajach nie było amerykańskich lotniskowców. Japonia po ataku na Pearl Harbor i unieruchomieniu na pewien czas floty amerykańskiej, opanowała jeszcze Filipiny i Malaje. Później jednak przewagę w wojnie zaczęli zyskiwać Amerykanie, a zwycięstwo w bitwie o Midway w czerwcu 1942 roku – Japonia straciła 4 lotniskowce Soryu, Hiryu, Akagi i Kaga – spowodowało, że cesarska flota utraciła możliwość działań ofensywnych.

Po bitwie o Guadalcanal admirał Isoroku Yamamoto  zdecydował się na podróż na Wyspy Salomona, aby podnieść morale żołnierzy japońskich i dokonać tam inspekcji. Informację o podróży przechwycili Amerykanie i 18 kwietnia 1943 roku samolot, którym podróżował Isoroku Yamamoto został strącony przez amerykańskie myśliwce. Śmierć admirała była ciosem dla japońskiej marynarki wojennej, w której nie było osoby mogącej zastąpić doskonałego stratega, jakim był  Yamamoto

Zdjęcie: Admirał Isoroku Yamamoto, lata 40, źródło: Admiral Isoroku Yamamoto, Japanese Navy U.S. Naval Historical Center Photograph. Photo #: NH 63430, za Wikimedia Commons, domena publiczna.