HISTORIA - KARTKA Z KALENDARZA - 16 MARCA

16 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli akcję Reinhardt, która prowadzona była w trzech obozach zagłady - Bełżec, Sobibór, Treblinka, Majdanku – jej celem była całkowita zagłada narodu żydowskiego, a mord ten był kwintesencją nienawiści i niemieckiego antysemityzmu.

Akcją Reinhardt kierował austriacki nazista Odilo Globocnik. W czasie jej trwania Niemcy wymordowali około 2 mln Żydów, co było w pełni przemyślanym działaniem, które miało zniszczyć naród żydowski w imię nazistowskiej ideologii, w której cała Europa miała być wolna od Żydów. Decyzję, w jaki sposób należy dokonać eksterminacji Żydów, podjęto podczas konferencji w Wannsee 20 stycznia 1942 z udziałem nazistowskich dygnitarzy – Heydrichem, Eichmannem czy Rolandem Freislerem.

Warto podkreślić, że obóz śmierci w Bełżcu funkcjonował od marca do grudnia 1942 roku, obóz w Sobiborze – od maja 1942 roku do października 1943 roku, a obóz Treblinka II – od lipca 1942 roku do sierpnia 1943 roku. Ofiary akcji "Reinhardt" mordowano również w obozie koncentracyjnym i zagłady na Majdanku.

Akcja Reinhardt trwała do 17 października 1943 roku, a w jej trakcie zamordowano 70% żydowskich mieszkańców Generalnej Guberni, Okręgu Białystok i tych terytoriów, które zostały włączone do III Rzeszy Niemieckiej.

Zdjęcie: Gubernator Hans Frank oraz dowódca SS i policji w dystrykcie lubelskim Odilo Globocnik (z prawej), źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: styczeń 1941 roku, Sygnatura: 2-2735.