Bitwy, dowódcy, kampanie II wojny światowej. Promocja książki

Czy Polska mogła uniknąć tragedii w 1939 roku? Jaka była przyczyna klęski Wehrmachtu pod Stalingradem? Jak to możliwe, że potężna Francja broniła się niewiele dłużej niż Polska? Na te i inne pytania odpowiedział Tomasz Sanecki podczas promocji książki „II wojna światowa. Dowódcy-Bitwy-Kampanie-Zbrodniarze-Łowcy nazistów”.

Promocja najnowszej książki bytomskiego historyka połączona z prelekcją na temat najważniejszych wydarzeń II wojny światowej odbyła się 21 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Podczas prelekcji Tomasz Sanecki omówił nie tylko artykuły, jakie zostały zawarte w jego nowej publikacji, ale również przedstawił szczegółowo wybrane tematy ze swojej książki.

II wojna światowa to jeden z największych i najkrwawszych konfliktów zbrojnych w historii ludzkości. Wojna, którą rozpoczęły hitlerowskie Niemcy 1 września 1939 roku była dopiero początkiem podbojów, jakie planował Adolf Hitler – mówił Tomasz Sanecki podczas piątkowej promocji książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu.

Po klęsce Polski największe  mocarstwa nie spodziewały się, że Wehrmacht już w 1940 roku zajmie Belgię, Holandię i przede wszystkim pokona jedno z najpotężniejszych państw świata – Francję – podkreślił Tomasz Sanecki.

Podczas prelekcji Sanecki omówił również przyczyny klęski wojsk niemieckich i ich sojuszników pod Stalingradem, rolę dwóch dowódców Wehrmachtu – Ericha von Mansteina i Erwina Rommla w  sukcesach wojsk niemieckich we Francji i Afryce Północnej, przedstawił najważniejsze fakty związane z zamachem na protektora Czech i Moraw oraz szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa III Rzeszy (RHSA) Reinharda Heydricha, a także jego udział w konferencji w Wannsee, gdzie 20 stycznia 1942 roku przedstawił plan „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Podejmując temat konferencji w Wannsee Tomasz Sanecki przedstawił nie tylko osoby, które wzięły w niej udział, ale również omówił, jakie postanowienia tam zapadły.

„II wojna światowa. Dowódcy-Bitwy-Kampanie-Zbrodniarze-Łowcy nazistów” to już czwarta książka Tomasza Saneckiego. Pochodzący z Bytomia historyk jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Szczególnie interesuje się historią Polski oraz historią XX wieku do 1945 roku, jak również jest twórcą i redaktorem portalu historycznego „Mój Historyczny Blog”. W 2017 roku zadebiutował publikacją „Z dziejów Europy Środkowo – Wschodniej. Średniowiecze – Nowożytność – XX wiek” wydaną przez krakowskie Wydawnictwo Ridero. W 2018 roku wydał kolejną publikację „O wolną Polskę, o polski Śląsk. Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich”, poświęconą jednej z najważniejszych formacji wojskowych na Górnym Śląsku po 1918 roku. Z kolei rok temu wydał publikację poświęconą Tragedii Miechowickiej.