Złotoryja – złoto przyniosło miastu bogactwo

Nazwa miasta Złotoryja /województwo dolnośląskie/ nie jest przypadkowa. To właśnie złoto było czynnikiem miastotwórczym. Do miasta przybywali górnicy, dzięki którym osada zaczęła się rozwijać. Już w 1211 roku książę Henryk Brodaty nadał osadzie prawa miejskie wzorowane na prawie niemieckim, magdeburskim, dzięki czemu Złotoryja jest współcześnie najstarszym miastem w Polsce pod względem prawnym.

Nazwa miasto również od początku istnienia była związana ze złotem – Aurum, Aureus Mons i Goldberg. W średniowieczu miasto było jednym z najprężniejszych ośrodków wydobycia złota w Europie. Wraz z upływem czasu i wydobyciem złotego kruszcu, górnictwo złota zaczęło podupadać. Mimo to do dziś miasto dzięki dawnemu wydobyciu złota korzysta na tym i jest znane w całej Polsce i Europie.

Złotoryja – złoto przyniosło miastu bogactwo, fot. Tomasz Sanecki

Złotoryja nie tylko znana jest z kopalni złota z 1660 roku, którą można dzisiaj zwiedzać, ale także innych wspaniałych zabytków w mieście i okolicy. Są wśród nich: Muzeum Złota w zabytkowym budynku z drugiej połowy XVII wieku, fontanna górników z 1941 roku – upamiętnia ona udział złotoryjan w bitwie pod Legnicą w 1241 roku, fontanna delfina z XVII wieku, kamienna studnia z XVIII wieku, mury obronne, Baszta Kowalska wysoka na 22,5 m. z połowy XIV wieku, kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z połowy XIII wieku oraz piękne kamienice na Rynku.

W okolicy można zobaczyć między innymi: wygasły wulkan – Ostrzycę* /501 m n.p.m./, zamek Grodziec, Rokitnicę – ruiny zamku Henryka Brodatego, skansen górniczo – hutniczy w Leszczynie, krucze skały i jaskinię nad Drążnicą oraz Wilczą Górę – powulkaniczną górę o wysokości 367 m n.p.m.

*Ostrzyca – jest najwyższym /501 m n.p.m./ wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego. Położona w gminie Pielgrzymka, około 2,5 km na południowy zachód od miejscowości Proboszczów. Ostrzyca to wzniesienie powulkaniczne w kształcie stożka o dość stromych zboczach, nazywane potocznie „Śląską Fudżijamą”, ze względu na podobieństwo do japońskiego wulkanu.

Scroll to Top