Władali nim Leszczyńscy i Czartoryscy – zamek w Gołuchowie

Gołuchów w województwie wielkopolskim słynie przede wszystkim z pięknego zamku, którego początki sięgają II połowy XVI wieku. W 1560 roku powstał dwór obronny wybudowany przez Rafała Leszczyńskiego, którego syn Wacław na początku XVII wieku przebudował w okazałą rezydencję magnacką. Pełniąc w kraju ważne funkcje m.in. wojewody kaliskiego i kanclerza wielkiego koronnnego, Wacław Leszczyński stworzył jeden z najpiękniejszych zamków w Koronie.

Zamek Leszczyńskich w Gołuchowie, fot. Tomasz Sanecki

W 1695 roku Leszczyńscy sprzedali zamek rodzinie Słuszków, a w kolejnych latach XVIII wieku przechodził w ręce kolejnych rodów, tracąc nie tylko na znaczeniu, ale również sam obiekt podupadał. Wszystko zmieniło się, gdy dobra gołuchowskie zakupił Tytus Działyński dla syna Jana, który poślubił Izabellę, córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, przywódcę stronnictwa emigracyjnego zwanego Hotel Lambert. Izabella Czartoryska sprowadziła do Gołuchowa artystów z Francji, którzy dokonali kolejnej przebudowy zamku, a dodatkowo Izabella stworzyła w nim muzeum, w którym znalazły się bogate zbiory m.in. obrazy, meble, gobeliny, a także greckie wazy. Zbiór ten jednak nie przetrwał do naszych czasów. Wybuch II wojny światowej i niemiecka grabież polskich zabytków nie ominęła również zamku w Gołuchowie. Wiele cennych eksponatów wywieziono z Gołuchowa, część została zniszczona lub zaginęła. Dopiero wiele lat po zakończeniu II wojny światowej część kolekcji Czartoryskich powróciła do Gołuchowa.

Zamek w Gołuchowie został w 1951 przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, które przeprowadziło niezbędne prace konserwatorskie oraz wyposażyło wnętrza zamku we własne zbiory.

Dzisiaj Zamek w Gołuchowie stanowi jeden z najważniejszych obiektów Muzeum Narodowego w Poznaniu, który można zwiedzać, podziwiając nie tylko piękne wnętrza zamku, ale również wspaniałe zabytki, jakie się w nim znajdują.

Scroll to Top