Szyb „Gigant” dawnej KWK „Rokitnica” i „Pstrowski”

Zabrze podobnie jak wiele innych śląskich miast ma bardzo bogate tradycje górnicze. Pozostałością po dawnych kopalniach w tym mieście są szyby górnicze, a jednym z nich jest szyb „Gigant” dawnej KWK „Castellengo” – późniejszej „Rokitnica” i „Pstrowski”.

Szyb „Gigant” dawnej KWK „Rokitnica” i „Pstrowski”, fot. Tomasz Sanecki

Budowę szybu „Gigant” rozpoczęto w czasie II wojny światowej, a ukończono w 1953 roku. Szyb o głębokości 875 m miał zespolić w czasie II wojny światowej wydobycie w ówczesnej KWK „Castellengo” – późniejszej „”Rokitnica” oraz „Abwehr” – późniejszej „Mikulczyce”. Ukończono go dopiero w 1951 roku, ale pierwszy wózek węgla wydobyto nim w 1953 roku.

W wyniku zmian i łączenia kopalń w Zabrzu 1 października 1960 roku KWK „Mikulczyce” i „Rokitnica” zostały połączone w kopalnię „Mikulczyce – Rokitnica”, zaś od 1970 roku „Rokitnica”, która powstała z połączenia kopalń „Mikulczyce – Roktinica” i „Ludwik – Concordia”. Warto dodać, że od 1973 roku KWK „Rokitnica” została włączona do KWK „Pstrowski”, która prowadziła wydobycie węgla kamiennego do końca 1995 roku.

Szyb „Gigant” obecnie jest częścią Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi będącej w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu. Na terenie szybu „Gigant znajduje się pompownia stacjonarna, która odpowiedzialna jest za zabezpieczenie czynnych kopalń przed zagrożeniem wodnym poprzez odwadnianie zlikwidowanych kopalń węgla kamiennego.

Warto również dodać, że na terenie dawnej KWK „Rokitnica” – „Pstrowski” działa dzisiaj Zakład Górniczy „Siltech” Sp. z o.o., który był pierwszą prywatną kopalnią wegla kamiennego w Polsce. Działalność rozpoczął w 2002 rok. Również w 2002 roku wydobyto tutaj pierwszą tonę węgla kamiennego, który fedrowany jest do dziś.

Adres:
41-808 Zabrze
ul. Szybowa 2

Scroll to Top