Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy i Republiki Czeskiej

Jest najwyższym szczytem Karkonoszy, całego pasma Sudetów, Śląska i Republiki Czeskiej. Śnieżka mająca wysokość 1602 m n.p.m /według nowych pomiarów 1603,296 m n.p.m/ składa się przede wszystkim ze skład metamorficznych – hornfelsów /skalny stożek/, zaś główny grzbiet góry tworzy granit. Wzdłuż Śnieżki przebiega granica państwa i połowa góry należy do Polski i Republiki Czeskiej. Od strony czeskiej na sam szczyt wjeżdża wyciąg, zaś by dostać się od polskiej strony na Śnieżkę albo wchodzimy na nią pieszo lub wjeżdżamy najpierw na Kopę 1377 m n.p.m., skąd pieszo możemy dojść na Śnieżkę mijają po drodze schronisko, w którym warto się zatrzymać i wypić gorącą herbatę, kawę, czekoladę oraz coś zjeść.

Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy i Republiki Czeskiej, fot. Tomasz Sanecki

Z ciekawostek dotyczących Śnieżki na uwagę zasługuje ta, że pierwsze udokumentowane wejście na górę miało miejsce w 1465 roku. Ponadto błędne pomiary, sugerujące jakoby Śnieżka miała ponad 2000 metrów n.p.m powodowało, że uznawano ja kiedyś za najwyższy szczyt Europy!

Warto również obok Śnieżki, Kopy zejść również szlakiem do schroniska „Samotnia” nad Małym Stawem, gdzie możemy podziwiać piękne skaliste góry.

Scroll to Top