Radiostacja Gliwicka. Miejsce – symbol związane z II wojną światową

Wieża antenowa Radiostacji w Gliwicach na Górnym Śląsku jest częścią zbudowanego w połowie lat 30-tych XX wieku kompleksu radiowej stacji nadawczej. Warto podkreślić, że Gliwice w latach 30-tych XX wieku należały do III Rzeszy i znajdowały się tuż przy granicy z II Rzeczpospolitą. Ze względu na położenie miasta, ale również fakt posiadania radiostacji, Niemcy dokonali 31 sierpnia 1939 roku tzw. prowokacji gliwickiej. Sfingowali napad polskich dywersantów na radiostację gliwicką, aby dostarczyć dowodów Hitlerowi i całemu światu, że to Polacy odpowiadają za wybuch wojny.

Drewniana wieża radiostacji o wysokości 111 metrów, będąca najwyższym obiektem drewnianym na świecie, fot. Tomasz Sanecki

Podczas napadu na radiostację został nadany krótki komunikat po polsku dotyczący zajęcia obiektu. Napastnikom udało się odczytać tylko 9 słów przygotowanego komunikatu: „Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich…”. Później z jakiegoś powodu transmisja została przerwana, jednak to wystarczyło, aby posłużyć się tym sfingowanym napadem i ogłosić polską prowokację, a niemiecka propaganda potrafiła już wykorzystać ten fakt, aby usprawiedliwić napad na Polskę 1 września.

W tzw. prowokacji gliwickiej kluczową rolę odegrał Alfred Naujocks, fałszerz, terrorysta, morderca, który brał udział w spektakularnej, propagandowej akcji napaści na radiostację w Gliwicach 31 sierpnia 1939 roku. To właśnie tę akcję Hitler wykorzystał do wywołania wojny, obarczając winą za nią Polskę. Naujocks do tego zadania wraz z grupą innych członków SD został wybrany przez Reinharda Heydricha. Ofiarą prowokacji byli nie tylko więźniowie obozu, ale również zamordowany Franciszek Honiok, były powstaniec. Był on jedną z ofiar, którego ciało, jak i zwłoki zabitych więźniów podrzucono, aby były dowodem dla prasy, że za prowokację odpowiadają Polacy.

Radiostacja w Gliwicach, fot. Tomasz Sanecki

Dzisiaj Radiostacji Gliwicka jest zabytkiem techniki, zachowało się w niej wiele oryginalnych urządzeń, a najcenniejszym obiektem całego kompleksu jest drewniana wieża radiostacji o wysokości 111 metrów, będąca najwyższym obiektem drewnianym na świecie!

Drewniana radiostacja zbudowana z drzewa modrzewiowego jest spajana przez ponad 16 tysięcy mosiężnych śrub. Wieża jest nie tylko zabytkiem techniki, ale oświetlona w nocy stanowi doskonały punkt orientacyjny w Gliwicach i widoczna jest z odległości wielu kilometrów.

Polecam również książkę „Człowiek, który rozpętał II wojnę światową – Alfred Naujocks”, która jest biografią Alfreda Naujocksa, fałszerza, terrorysty, mordercy, który brał udział w spektakularnej, propagandowej akcji napaści na radiostację w Gliwicach 31 sierpnia 1939 roku. To właśnie tą akcję Hitler wykorzystał do wywołania wojny, obarczając winą za nią Polskę. Alfred Naujocks mimo popełnionych zbrodni nigdy nie odpowiedział za swoje czyny. Jego postać przybliżył historyk Florian Altenhöner, który w szczegółach opisał życie człowieka, który rozpętał II wojnę światową.

Scroll to Top