Otmuchów – zabytki i jezioro, które warto zobaczyć

Położony w wojewódzkie opolskim /w powiecie nyskim/ Otmuchów to miasto, które warto zobaczyć. Dojechać do niego można drogą nr 46 łączącą Górny Śląsk z Kłodzkiem, a po drodze warto zobaczyć również takie miasta jak: Nysę, Prudnik czy Paczków.

Wśród zabytków, jakie warto zwiedzić i zobaczyć w Otmuchowie polecam zamek biskupi z XII wieku, w którym obecnie jest hotel – można jednak zwiedzać wieżę i podziwiać z niej panoramę miasta, barokowy kościół pw. Świętego Mikołaja i Franciszka Ksawerego oraz renesansowy ratusz na Rynku. Warto zobaczyć również mury miejskie, bramę „Wróbla”, no i oczywiście jezioro otmuchowskie.

Warto dodać, że Otmuchów w swojej historii przez wiele wieków związany był z biskupstwem wrocławskim, stanowiąc posiadłość biskupów. Wspomina o tym już bulla papieża Hadriana IV z 1115 roku, w której wymieniono 15 kasztelanii, a w tym kasztelanię w Otmuchowie. Prawa miejskie Otmuchów otrzymał jednak dopiero w 1347 roku. Nadał je biskup Przecław z Pogorzeli, który lokował miasto na prawie niemieckim. Miasto wielokrotnie w swojej historii doświadczyło zniszczeń i grabież spowodowanymi wojnami – wojną trzydziestoletnią 1618 – 1648 czy wojna śląskimi.

Otmuchów – zabytki i jezioro, które warto zobaczyć, fot. Tomasz Sanecki

Wraz z przejęciem Otmuchowa przez Prusy nastąpił nowy rozdział w historii miasta. W 1810 roku król pruski dekretem z 30 października wprowadził sekularyzację wszystkich majątków kościelnych. Otmuchów, należący wcześniej przez stulecia do biskupstwa wrocławskiego, został miastem podległym pruskiej władzy. Otmuchów wraz z zamkiem w 1820 został przyznany jako darowizna Wilhelmowi von Humboldt, ministrowi pruskiemu. Przetrwał ona w rękach tej rodziny do 1928 roku.

Otmuchów pozostał w graniach Niemiec do 1945 roku. Po II wojnie światowej w wyniku zmiany granic miasto znalazło się w graniach Polski.

Scroll to Top