KARTKA Z KALENDARZA – 7 LISTOPADA

7 listopada 1944 oku w japońskiej Toshimie /jedna z dzielnic Tokio/ został powieszony Richard Sorge, sowiecki superszpieg, który dostarczył Rosjanom informacji o planowanym ataku III Rzeszy w czerwcu 1941 roku.

Richard Sorge w rzeczywistości był podwójnym agentem. W latach dwudziestych XX wieku został zwerbowany przez Komintern, otrzymując jako agent wywiadu kryptonim „Ramsay”.

Richard Sorge w 1940 roku, źródło: Bundesarchiv, sygnatura: Bild 183-1985-1003-020, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany

Richard Sorge pracował w Niemczech i Japonii, a jego działalność na rzecz Sowietów ułatwiał mu fakt, że był członkiem NSDAP, agentem Abwehry – niemieckiego wywiadu i kontrwywiadu, a także korespondentem „Frankfurter Zeitung”.

W Japonii Sorge pracował w niemieckiej ambasadzie, a dzięki szeroko zakrojonym stosunkom z wyższymi urzędnikami japońskimi zdobywał cenne informacje, które wysyłał do Moskwy. Sorge przekazał Sowietom między innymi informacje o pakcie antykominternowskim, pakcie trzech, podał dokładną datę rozpoczęcia planu Barbarossa, a także, że Japonia nie zamierza zaatakować Związku Radzieckiego, co umożliwiło Stalinowi przerzucenie dobrze uzbrojonych i wyszkolonych sił do obrony Moskwy w 1941 roku.

Wywiad japoński był już wówczas na jego tropie, a 18 października 1941 roku Richard Sorge został aresztowany. Jego proces rozpoczął się w 1943 roku, w którym mimo obrony został skazany na karę śmierci.

Japończycy proponowali Rosjanom wymianę „Ramsaya” za innych więźniów, jednak Stalin wyparł się posiadania agenta w Tokio. Tym samym los jednego z najlepszych agentów II wojny światowej został przesądzony. Richard Sorge skazany na śmierć został 7 listopada 1944 roku powieszony w Tokio.

Scroll to Top