KARTKA Z KALENDARZA – 6 STYCZNIA

6 stycznia 1875 roku zmarł w Warce Piotr Wysocki, inicjator powstania listopadowego w 1830 roku.

Piotr Wysocki, źródło: www.polona.pl, autor: Jan Nepomucen Żyliński, za Wikimedia Commons, domena publiczna

Piotr Wysocki urodził się 10 września 1797 roku. Od 1818 roku był kadetem w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawie. To właśnie tam w 1828 roku zawiązane zostało tajne sprzysiężenie na czele którego stanął Piotr Wysocki. W 1830 roku, 29 listopada Wysocki stanął na czele spisku, doprowadzając do wybuchu powstania listopadowego, którego celem była walka o niepodległość Polski.

Po rozpoczęciu powstania Wysocki mianowany został kapitanem i adiutantem naczelnego wodza Michała Radziwiłła. Wziął udział w wielu bitwach, 3 marca 1831 roku odznaczony został Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, jednak wraz z upadkiem powstania został ostatecznie w dniu 6 września 1831 roku podczas obrony Woli pojmany przez wojska rosyjskie.

W niewoli Wysocki był poddawany torturom, wielogodzinnym przesłuchaniom, a przetrzymywano go najpierw w Bobrujsku, potem w Zamościu i Lesznie. Karę śmierci przez powieszenie zamieniono mu na mocy carskiej amnestii na 20 lat ciężkich robót. Został zesłany na Syberię skąd powrócił do kraju w 1857 roku. Przeżył kolejne powstanie – powstanie styczniowe w 1863 roku.

Piotr Wysocki zmarł w podarowanym mu przez społeczeństwo domu w Warce 6 stycznia 1875 roku.

Scroll to Top