KARTKA Z KALENDARZA – 6 MAJA

6 maja 1937 roku doszło do katastrofy niemieckiego sterowca LZ-129 „Hindenburg” na lotnisku w Lakehurst w amerykańskim stanie New Jersey. W katastrofie zginęło 36 osób.

Sterowiec „Hindenburg” nazwany na cześć prezydenta Niemiec w latach 1925 – 1934 Paula von Hindenburga, miał długość 245 metrów i 41 metrów średnicy. Napędzany 4 wysokoprężnymi silnikami Daimler Mercedes Benz o sile 1200 koni mechanicznych każdy, mógł rozwinąć prędkość do 135 km na godzinę. Sterowiec był napełniony ponad 200 tys.m3 łatwopalnego wodoru, a jego poszycie pokryte było octanomaślanem celulozy i aluminium.

Sterowiec „Hindenburg” odbył loty do Wielkiej Brytanii, a także przez Ocean Atlantycki – do Brazylii. 3 maja 1937 roku z Frankfurtu nad Menem sterowiec wyruszył z 97 osobami na pokładzie do Stanów Zjednoczonych. Przy próbie cumowania na lotnisku w Lakehurst w amerykańskim stanie New Jersey zapalił się i doszczętnie spłonął. Śmierć poniosło 36 osób – 13 pasażerów, 22 członków załogi i jedna osoba z załogi naziemnej. 62 osoby przeżyły katastrofę sterowca „Hindenbug”.

Po tym jak spłonął sterowiec pojawiło się wiele teorii dotyczących katastrofy. Podejrzewano sabotaż, uderzenie pioruna, wady konstrukcyjne sterowca oraz wyciek paliwa. Prawdopodobną przyczyną katastrofy sterowca był ładunek elektryczny, co miało związek z przejściem „Hindenburga” przez front atmosferyczny. Przy zetknięciu z cumami i uziemieniu kadłuba, do poszycia sterowca przeszła iskra, która spowodowała eksplozję wodoru, który wyciekał z tylnych pojemników sterowca. To są jednak tylko przypuszczenia. Do dziś w 100% nie poznano dokładnej przyczyny katastrofy sterowca, w którym zginęło 36 osób.

Katastrofa „Hindenburga” zakończyła wykorzystywanie sterowców do przewozów pasażerskich w celach turystycznych.

Zdjęcia:

Hindenburg w płomieniach na lotnisku w Lakehurst w amerykańskim stanie New Jersey 6 maja 1937 roku, źródło – autor: Gus Pasquerella, Marynarka Wojenna USA, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Hindenburg über Danzig, sterowiec Hindenburg nad Gdańskiem, pocztówka z 1936 roku, wydawca: A.S.K, sygnatura: DŻS XII 8b/p.4/27, źródło: Bibioteka Narodowa, domena publiczna;

Przygotowania do Letnich Igrzysk Olimpijskich Berlin 1936 rok, fotografia stadionu olimpijskiego wykonana w dniu otwarcia olimpiady ze sterowca Hindenburg, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: 1 sierpnia 1936 roku, sygnatura: 1-M-843-1, domena publiczna.

Scroll to Top