4 stycznia 1903 roku urodził się Johann Georg Elser, który 8 listopada 1939 roku dokonał nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera w monachijskiej piwiarni Bürgerbräukeller.
Eksplozja w piwiarni Bürgerbräukeller spowodowała zawalenie stropu i śmierć ośmiu osób oraz rany wśród 60 uczestników spotkania z Hitlerem. Wódz III Rzeszy Niemieckiej uniknął śmierci bowiem skrócił swoje przemówienie. Johann Georg Elser został ujęty próbując przekroczyć granicę niemiecko-szwajcarską. Znaleziono przy nim dowody obciążające, a śledztwo w sprawie zamachu prowadził Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy, a nadzorował je szef SS – Heinrich Himmler.
Elser poddany torturom przyznał się do winy, a niemiecka propaganda oskarżyła wywiad brytyjski o udział w zamachu, czego efektem był incydent w Venlo 9 listopada 1939 roku w wyniku którego aresztowano brytyjskich agentów kapitana Sigismunda Payna Besta oraz majora Richarda Henry1ego Stevensa.
Elser po aresztowaniu, torturach i śledztwie został osadzony w KL /Konzentrationslager/ Sachsenhausen, a następnie został przeniesiony do KL Dachau, gdzie zamordowano go 9 kwietnia 1945 roku.
Zamach na Adolfa Hitlera w Monachium do dziś owiany jest tajemnicą. Część historyków uważa, że Elser był pod wpływem nazistów lub został przez nich wykorzystany, a zamach był inspirowany przez Heinricha Himmlera, który chciał przejąć władzę po Hitlerze.