KARTKA Z KALENDARZA – 4 LUTEGO

4 lutego 1945 roku w Jałcie rozpoczęła się konferencja z udziałem przywódców Stanów Zjednoczonych – Franklina Delano Roosevelta, Wielkiej Brytanii – Winstona Churchilla i Związku Radzieckiego – Józef Stalina.

Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin w Jałcie, zbiór: Archiwum Narodowe Wielkiej Brytanii, za Wikimedia Commons, domena publiczna

Konferencja w Jałcie była drugim z trzech spotkań tzw. Wielkiej Trójki, która zdecydowała o powojennej mapie politycznej nie tylko Europy, ale większości świata. Podczas trwającej do 11 lutego konferencji światowi przywódcy podjęli bardzo niekorzystne decyzje w stosunku do Polski. Stalin otrzymał dzięki poparciu Roosevelta wolną rękę w Europie Wschodniej i Środkowo-Wschodniej. Decyzja ta miała wpływ na miliony osób zamieszkujących kraje środkowej Europy, jak Polska, Węgry, Rumunia czy Czechosłowacja.

Warto podkreślić, że postanowienia konferencji jałtańskiej miały wpływ na polityczną mapę Europy aż do upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Poza ustaleniami w sprawie Europy Środkowo-Wschodniej, światowi przywódcy ustalili również przyszłość Niemiec, które miały być objęte okupacją aliantów i podzielona na strefy – sowiecką, amerykańską, brytyjską i francuską. Partia nazistowska miała zostać zdelegalizowana, a zbrodniarze wojenni postawieni przed sądem, jak również Niemcy zdemilitaryzowane. Ponadto ZSRR miał włączyć się do wojny przeciwko Japonii, a Stalin otrzymał zapewnienie, że otrzyma kontrolę nad Mongolią, Wyspami Kurylskimi, południo

Scroll to Top