KARTKA Z KALENDARZA – 30 MARCA

30 marca 1867 roku Cesarstwo Rosyjskie sprzedało Stanom Zjednoczonym Alaskę za 7,2 mln dolarów.

Dzisiaj transakcja, która miała miejsce w 1867 roku jest przez wielu uznawana za najgorszy interes Rosji w jej dziejach.

Nie dość, że Rosja dzisiaj rozciągałaby się na trzech kontynentach – Europie, Azji i Ameryce, to przede wszystkim Rosja straciła tereny, na których najpierw odkryto złoto, a późnej złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

Alaska została sprzedana przez cara Aleksandra II ze względów na jej ogromne koszty utrzymywania przez dwór carski. Rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi prowadził ambasador rosyjski Edward Stoeckl, któremu udało się wynegocjować w rozmowach ze sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych Williamem Sewardem kwotę 7,2 mln dolarów w złocie.

Umowa została podpisana 30 marca 1867 roku, dzięki czemu Stany Zjednoczone powiększyły się nie tylko o 1,5 mln km2, ale już wkrótce miały zyskać ogromne złoża złota, ropy i gazu. Warto dodać, że decyzja dotycząca kupna przez Stany Zjednoczone Alaski od Cesarstwa Rosji wywołała początkowo wielkie niezadowolenie w USA. Dopiero kiedy odkryto tam złoża złota pod koniec XIX wieku Alaska zaczęła się rozwijać, a liczba osadników stale wzrastać.

Warto podkreślić, że znaczenie Alaski wzrosło po II wojnie w czasie Zimnej Wojny. Gdyby nie odkupienie jej przez USA od Rosji w 1867 roku, Amerykanie mieliby niedaleko swojego terytorium potężny obszar ziem należący do ich wroga – Związku Radzieckiego. Ponadto w 1959 roku Alaska została uznana formalnie za 49. stan Stanów Zjednoczonych, co potwierdzało jej wzmocnienie w strukturach administracyjnych i strategicznych USA.

Zdjęcia:

Car Aleksander II Romanow, fotografia wykonana w 1878 lub 1881 roku, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Aleksander II Romanow, car Rosji w latach 1855-1881, Autor: Sergey Lvovich Levitsky (1819–1898), źródło: za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Mapa Ameryki Północnej z zaznaczeniem 49. stanu Stanów Zjednocznych – Alaską, za Wikimedia Commons, domena publiczna.

Scroll to Top