KARTKA Z KALENDARZA – 30 KWIETNIA

30 kwietnia 1945 roku w oblężonym przez wojska rosyjskie Berlinie samobójstwo popełnił Adolf Hitler – przywódca NSDAP, kanclerz III Rzeszy Niemieckiej, odpowiedzialny za zbrodnie przeciwko ludzkości.

Wobec zbliżającej się klęski w 1945 roku, Adolf Hitler zdecydował się pozostać w bunkrze pod Kancelarią Rzeszą w Berlinie, gdzie spędził ostatni dni swojego życia w otoczeniu części ze swoich wiernych towarzyszy broni. Z Hitlerem w Berlinie nie chcieli jednak umierać Herman Fegelein, Heinrich Himmler czy Herman Göring. Do końca z Führerem pozostał Joseph Goebels wraz z żoną i dziećmi, które przed ich śmiercią zostały otrute.

Hitler w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy obchodził swoje ostatnie – 20 kwietnia – 56. urodziny. Był jednak już wrakiem człowieka, którego utrzymywały tylko leki i preparaty podawane przez jego osobistego lekarza – Theo Morella. W bunkrze Hitler spisał swój polityczny testament, pozbawiając między innymi wszystkich funkcji Himmlera i Göringa, poślubił – co jest do dzisiaj przez wielu historyków kwestionowane – swoją wieloletnią kochankę Ewę Braun, zaś 30 kwietnia 1945 roku popełnił samobójstwo. Przyjmuje się, że Hitler zastrzelił się z pistoletu w skroń jednocześnie rozgryzając fiolkę z cyjankiem potasu.

Do dzisiaj kwestia ostatnich dni Hitlera w bunkrze w Berlinie oraz sprawa jego samobójstwa i Ewy Braun /Hitler/ budzi wątpliwości. Warto podkreślić, że w maju 1945 roku specjalna jednostka kontrwywiadu NKWD „SMIERSZ” odnalazła asystentkę dentysty Hitlera /był nim Hugo Blaschke/ – Käthe Heusermann oraz technika dentystycznego Fritza Echtmanna, który wykonywał protezy dla Adolfa Hitlera. To oni potwierdzili, że przedstawione przez Sowietów fragmenty czaszki i żuchwy należały do Adolfa Hitlera.

Te fakty jednak Sowieci próbowali ukryć przed opinią publiczną oraz swoimi sojusznikami nawet wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. Kwestie śmierci Hitlera i Ewy Braun były podważane również przez wiele osób z bliskiego otoczenia Adolfa Hitlera tuż po jego śmierci. Między innymi adiutant Hitlera – Nicolaus von Below kwestionował informacje dotyczące śmierci Hitlera, a podawane przez brytyjskiego pisarza Hugh Trevora-Ropera, który jako oficer SIS przesłuchiwał osoby mające wiedzę na temat śmierci Hitlera.

Adolf Hitler w rozmowie z Josephem Goebbelsem (z prawej), źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, autor: Hoffmann Heinrich, sygnatura: 2-12161

Jedno jest pewne, że przedstawiane fakty dotyczące ostatnich dni Adolfa Hitlera, jak również jego śmierć i Ewy Braun – mimo upływu tak wielu lat – nadal budzą wątpliwości, a przedstawiane tuż po wojnie i wiele lat po niej różne wersje wydarzeń z 30 kwietnia 1945 roku, tylko podsycają kolejne teorie związane z tajemniczą śmiercią wodza III Rzeszy Niemieckiej.

Zdjęcia:

Adolf Hitler w rozmowie z Hermannem Göringiem, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 2-13;

Adolf Hitler, przywódca III Rzeszy. Fotografia sytuacyjna – 1942 rok, źródło Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 2-12131.

Scroll to Top