KARTKA Z KALENDARZA – 29 MAJA

29 maja 1453 roku sułtan Imperium Osmańskiego Mehmed II zdobył stolicę Cesarstwa Wschodniorzymskiego /Bizancjum/ – Konstantynopol.

1453 rok przeszedł do historii Europy i świata jako jedna z najważniejszych dat, która na zawsze zmieniła oblicze chrześcijaństwa i islamu. Zdobycie Konstantynopola i upadek Cesarstwa Wschodniorzymskiego było bowiem nie tylko przełomowym wydarzeniem dla świata chrześcijańskiego, ale zapoczątkowało kolejne triumfy Imperium Osmańskiego, które z roku na rok powiększało swój obszar kosztem chrześcijańskich narodów w Europie.

Twierdza Europa – Rumeli Hisari – brama do Morza Czarnego, fot. Tomasz Sanecki

Oblężenie stolicy Bizancjum – Konstantynopola rozpoczęło się 2 kwietnia 1453 roku. Według różnych źródeł armia sułtana liczyła od 80 do 200 tysięcy żołnierzy, zaś obrońców było zaledwie 8 tysięcy. Mimo to stolica Cesarstwa Wschodniorzymskiego długo się broniła, aż do 29 maja 1453 roku, kiedy wojska sułtana Imperium Osmańskiego Mehmeda II zdobyły i złupiły miasto. Upadek Konstantynopola i śmierć ostatniego cesarza wschodniorzymskiego Konstantyna XI Dragazesa spowodowały ostateczny upadek, istniejącego od 395 roku, Cesarstwa Wschodniorzymskiego.

Mehmed II wkracza do Konstantynopola, źródło: Autor: Jean-Joseph Benjamin-Constant (1845–1902), Zbiór: Musée des Augustins, Źródło/Fotograf: Art Renewal Center Museum, image 10603, domena publiczna, za Wikimedia Commons

Zdobycie Konstantynopola dla Osmanów umożliwiło im opanowanie wschodniego basenu Morza Śródziemnego. Uzyskanie kontroli nad obszarem na pograniczu Azji Mniejszej i Europy wykorzystał w pełni Sulejman Wspaniały, za czasów którego Turcja przeżywała największy rozkwit, stając się światowym imperium.

Nowy meczet w Stambule /dawny Konstantynopol/, autor: Tomasz Sanecki
Scroll to Top