KARTKA Z KALENDARZA – 25 MAJA

25 maja 1915 roku zakończyła się druga bitwa pod Ypres, w trakcie której użyto gazu bojowego – chloru.

II bitwa pod Ypres w Belgii trwała od 22 kwietnia do 25 maja 1915 roku. Dowództwo niemieckie uznając, że należy przełamać linie wroga, zainicjowało ofensywę, rozpoczynając atak 22 kwietnia wspierany użyciem gazu bojowego – chloru. Dla wojsk francuskich i angielskich atak chemiczny był całkowitym szokiem. Armia i żołnierze zupełnie nie byli przygotowani na atak chemiczny, który doprowadził do masakry pod Ypres.

Niemieccy żołnierze w maskach przeciwgazowych, zdjęcie wykonane podczas I wojny światowej, źródło: plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy za Bundesarchiv, Bild 183-R52907 / nieznany / CC-BY-SA 3.0, zbiór: German Federal Archives

Użyty chlor 22 kwietnia na 6-kilometrowym odcinku był cięższy od powietrza, co umożliwiło wypełnienie się okopów trującym gazem, który dziesiątkował francuskich żołnierzy. Zginęło w pierwszym ataku około 350 żołnierzy, z kolei setki odniosło obrażenia oczu.

Niemcy ponownie użyli chloru 24 i prawdopodobnie 25 maja, co doprowadziło do śmierci około 12 tysięcy żołnierzy alianckich. Użycie gazów bojowych, między innymi chloru zmieniło pola bitewne I wojny światowej. Używano go zarówno na froncie zachodnim, jak i wschodnim, a skutkiem użycia gazów bojowych była nie tylko śmierć tysięcy żołnierzy, ale również poważne poparzenia oraz obrażenia, które powodowały trwały uszczerbek na zdrowiu.

Scroll to Top