KARTKA Z KALENDARZA – 23 CZERWCA

23 czerwca 1314 roku rozpoczęła się bitwa pod Bannockburn, która 24 czerwca zakończyła się zwycięstwem wojsk szkockich nad angielskimi. Sukces Szkotów otworzył im drogę do niepodległości i uniezależnienia się od Królestwa Anglii.

Sytuacja w Szkocji i Anglii po śmierci króla Edwarda I w 1307 roku diametralnie się zmieniła. Jego następca Edward II nie potrafił przeciwstawić się wojskom szkockim, które w bitwie pod Bannockburn 23-24 czerwca 1314 roku rozbiły wojska angielskie, czego skutkiem było wycofanie się Anglików ze Szkocji. Podczas bitwy wojska dowodzone przez Roberta I Bruce`a, który koronował się na króla Szkocji 27 marca 1306 roku, wykorzystując bagnisty teren oraz ustawiając swoje oddziały w tzw. schiltrons – zwartą kolumnę żołnierzy uzbrojonych w piki lub włócznie, które podczas bitwy miały zmieniać pozycje, uniemożliwił tym samym zyskanie przewagi Edwardowi II na polu bitwy.

Decydujące starcie obu wojsk miało miejsce 24 czerwca, kiedy wojskom szkockim udało się zamknąć na niewielkim terenie jazdę angielską, która nie była w stanie rozwinąć swojej najgroźniejszej broni – frontalnego ataku. Ponadto rzuceni do ataku łucznicy angielscy zostali przez jazdę szkocką rozbici, co przechyliło szalę zwycięstwo na rzecz króla Szkocji Roberta I Bruce`a.

Klęska wojsk angielskich – Anglicy stracili około 4 tysięcy ludzi – spowodowała, że Edward II wycofał swoją armię ze Szkocji. Ponadto ciężka jazda angielska, która do tej pory stanowiła trzon sił angielskich została pokonana przez piechotę, co miało wpływ na jej wartość w kolejnych dziesięcioleciach. Na polityczne efekty zwycięstwa Szkoci musieli jednak czekać aż do 1328 roku, kiedy formalnie Anglia uznała niepodległość Szkocji. Wówczas zawarto w Northampton pokój szkocko-angielski między Robertem I a królem Anglii Edwardem III.

Zdjęcia:

Bitwa pod Bannockburn, miniatura z Ilustrowanej Biblii z Holkham, źródło: Biblioteka Brytyjska, numer inwentarzowy: ADD. 47682, f.40, plik został udostępniony przez British Library i pochodzi z jej cyfrowych zasobów, plik udostępniony jest na licencji Creative Commons CC0 1.0 Uniwersalna Licencja Domeny Publicznej, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Robert Bruce, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Edward I Długonogi (król Anglii 1272–1307), za Wikimedia Commons, domena publiczna.

Scroll to Top