KARTKA Z KALENDARZA – 21 KWIETNIA

21 kwietnia 1918 roku zginął as myśliwski I wojny światowej Manfred von Richthofen.

Manfred von Richthofen urodził się 2 maja 1892 roku niedaleko Wrocławia. W 1901 roku rodzina Richthofenów przeprowadziła się z Wrocławia do Świdnicy. Po ukończeniu w 1911 roku Głównej Szkoły Kadetów w Berlinie wstąpił do kawalerii. I wojna światowa zastała go w Ostrowie Wielkopolskim służącego jako oficer kawalerii, jednak w 1915 roku poprosił o przeniesienie do lotnictwa, gdzie jak się okazało, stał się jednym z najlepszych i najskuteczniejszych lotników w lotnictwie niemieckim.

Manfred von Richthofen. Fotografia portretowa, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 2-14869

Na swoim koncie miał 80 zwycięstw powietrznych oficjalnie uznanych, a wśród zestrzelonych samolotów były zarówno brytyjskie, jak i francuskie maszyny. Jego znakiem rozpoznawczym był czerwony Fokker, od którego to koloru Richthofen zdobył swój wojenny przydomek „Czerwony Baron”. Manfred von Richthofen był nie tylko postrachem alianckich lotników, ale żywą legendą światowego lotnictwa. Zginął w walce 21 kwietnia 1918 w nad Sommą, na terenie Francji. Po śmierci cztery razy zmieniano miejsce jego pochówku, jednak statecznie spoczął w rodzinnym grobowcu w Wiessbaden.

Do dziś sprawa jego zestrzelenia we Francji budzi wątpliwości. Część historyków uważa, że został zestrzelonych przez brytyjską artylerię przeciwlotniczą, zaś inna hipoteza mówi, że strącił go angielski pilot.

Scroll to Top